Podsumowanie pracy lęborskich policjantów w 2020 roku
Lęborscy policjanci podsumowali wyniki swojej pracy za 2020 rok. Ze względu na pandemię koronawirusa, jaka rozpoczęła się na początku ubiegłego roku, niektóre z działań mundurowych przybrały nieco inny charakter. Epidemia COVID-19 wymusiła ograniczenie osobistych kontaktów społeczeństwa z policją, co przełożyło się m.in. na zmniejszenie ilości spotkań profilaktycznych, debat i konsultacji społecznych. Mimo to jednostka osiągnęła zakładane cele, jakimi było zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu.
Policjanci przez cały rok prowadzili szereg akcji i działań na drogach, co skutkowało poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2020 roku funkcjonariusze wyeliminowali z dróg powiatu lęborskiego 143 kierowców, będących pod wpływem alkoholu. Zmniejszyła się liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym (4 w 2020 r. , 6 w roku 2019) oraz kolizji drogowych. W ubiegłym roku na terenie powiatu lęborskiego doszło do 526 kolizji. Stanowi to spadek aż o 136 w porównaniu do roku poprzedniego, w którym odnotowano ich 662. Za naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym mundurowi zastosowali łącznie 3333 mandatów i wniosków o ukaranie do sądu i zatrzymali fakultatywnie 197 blankietów prawa jazdy (zatrzymanie fakultatywne za znaczne przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym i inne rażące naruszenie przepisów, bez uwzględnienia prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu). Pomimo obostrzeń związanych z pandemią i występującymi okresami zmniejszonego ruchu pojazdów, policjanci przeprowadzili wśród kierujących pojazdami 14184 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, mundurowi organizowali też akcje ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu drogowego, podczas których rozdawali elementy odblaskowe.
W ubiegłym roku efektem pracy lęborskich policjantów była m.in. 100 procentowa wykrywalność zabójstw. Wysoka, bo niemal 80 procentowa wykrywalność dotyczyła zaistniałych na terenie powiatu przestępstw bójek i pobicia, a ponad 70-procentowa - rozbojów. W ubiegłym roku zarejestrowano ogółem 1329 przestępstw, w tym 997 kryminalnych. To aż o 198 mniej niż w roku 2019. Procentowa liczba wykrywalności przestępstw ogółem wyniosła 67, co na przestrzeni 5 ostatnich lat daje wzrost o 7 procent. Mundurowi przedstawili zarzuty popełnienia przestępstwa 549 osobom podejrzanym o ich dokonanie. 19 osób zostało tymczasowo aresztowanych.
Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zlikwidowali istniejące na terenie powiatu 3 nielegalne uprawy konopi indyjskich i zabezpieczyli specjalistyczny sprzęt do uprawy marihuany. W ubiegłym roku łącznie zabezpieczono ponad 6,5 kg substancji narkotycznych, głównie amfetaminę, marihuanę i kokainę, ale również tabletki ecstazy , MDMA i mefedron.
Łączna ilość interwencji w miejscach publicznych w 2020 roku wyniosła 7100. Policjanci zatrzymali 134 sprawców przestępstw na gorącym uczynku i 195 poszukiwanych.
Niemal przez cały ubiegły rok funkcjonariusze Policji, zwłaszcza dzielnicowi obciążeni byli bardzo dużą ilością dodatkowych zadań związanych z egzekwowaniem nakazów i zakazów, wynikających z pandemii COVID-19. Wraz ze wzrostem zachorowań zwiększała się również ilość kontroli kwarantanny. Dzielnicowi każdego dnia dokonywali (i do tej pory dokonują) setek takich sprawdzeń, nie zapominając również o innych mieszkańcach swoich rejonów, potrzebujących pomocy, takich jak osoby narażone na przemoc i bezdomne. Lęborscy dzielnicowi, jako pierwsi w województwie wykorzystali nowe uprawnienia, jakie nadała Policji tzw. ustawa antyprzemocowa i już następnego dnia od wejścia w życie przepisów ustawy, odizolowali sprawcę przemocy domowej od członków jego rodziny, wydając mu nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego najbliższego otoczenia. Łącznie wydano 4 takie nakazy. W 2020 roku policjanci sporządzili 129 formularzy „Niebieskiej Karty” (81 – miasto, 41 – obszar wiejski), z czego 96 dotyczyło stwierdzonych nowych przypadków przemocy. Statystyki pokazują, że do końca ubiegłego roku dotkniętych przemocą było 151 osób, w tym 114 kobiet, 14 mężczyzn i 23 osoby małoletnie. Każdy stwierdzony przypadek przemocy został objęty nadzorem przez mundurowych i zespoły interdyscyplinarne.
Ze względów bezpieczeństwa z racji rozprzestrzeniania się COVID-19, zrezygnowano z organizacji debat społecznych, na rzecz spotkań policjantów z lokalną społecznością w węższym gronie, również w formie on-line. Łącznie przeprowadzono 201 spotkań z dziećmi, młodzieżą szkolną, rodzicami i pedagogami, podczas których poruszano tematykę szeroko pojętego bezpieczeństwa. Ponadto bezpośrednie kontakty zastąpiły komunikaty prasowe o tematyce profilaktycznej, podawane lokalnym mediom i zamieszczane w Internecie.
W dobie pandemii niezwykle przydatnym narzędziem, pozwalającym na kontakt z policją okazała się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mundurowi uzyskali informacje o różnego rodzaju zagrożeniach występujących w naszym powiecie. W 2020 roku mieszkańcy zaznaczyli ich na mapie aż 2460, o 1235 więcej niż w roku poprzednim. Po weryfikacji, policjanci potwierdzili 2218 zagrożeń, dotyczących głównie przekroczenia dozwolonej prędkości, niewłaściwego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niewyznaczonych i grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją. Łącznie wyeliminowanych zostało 1442 zagrożeń.
Zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu, jest priorytetem dla lęborskich policjantów, a zwiększone zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa wskazuje na to, że lokalna społeczność chce mieć realny wpływ na jego poprawę, za co serdecznie dziękujemy.