Wiadomości

Nie dajmy się oszukać! Policjanci apelują o ostrożność podczas zakupów internetowych i przestrzegają przed oszustami próbującymi wyłudzić pieniądze.

Data publikacji 11.12.2020

Okres przedświąteczny to czas, jaki wykorzystują oszuści by wzbogacić się cudzym kosztem. W tym czasie, zaabsorbowani przygotowaniami do obchodów świąt Bożego Narodzenia, często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Nie dajmy się oszukać i pamiętajmy również o swoich bliskich, zwłaszcza osobach starszych, które przestępcy najczęściej upatrują sobie za cel.

Ze względu na panującą epidemię, w tym roku przygotowania do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia będą trochę inne. Dotyczy to przede wszystkim sposobu robienia zakupów, które w znacznym stopniu przeniosą się do Internetu. Jeśli zdecydujemy się na tę formę transakcji, pamiętajmy, żeby korzystać z domowego komputera z dobrym programem antywirusowym. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko dostania się naszych danych (w tym haseł do logowania) w niepowołane ręce. Uważajmy na nieuczciwych sprzedawców, których nie brakuje na serwisach aukcyjnych i portalach ogłoszeniowych. Osoby te często oferują towary pochodzące z przestępstwa lub bezwartościowe. Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy opinie na temat danego sprzedawcy i uważajmy na okazyjne oferty z bardzo niską ceną produktu, który tak naprawdę jest znacznej wartości.

Uczulmy również swoich bliskich na przestępstwa dokonywane m.in. metodą „na wnuczka”, „policjanta” czy „na pracownika banku”. Jak pokazują policyjne statystyki, na tego rodzaju oszustwa najbardziej narażone są osoby starsze. Rozmawiajmy więc z nimi na ten temat, by nie dopuścić do utraty gromadzonych przez lata oszczędności.

Policjanci przypominają, że przestępcy uciekają się  do różnych sposobów i manipulacji aby wzbogacić się czyimś kosztem. Systematycznie modyfikują swoje działania, wykorzystując ludzkie emocje, dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Podają się w tym celu za policjanta, oficera CBŚ, urzędnika, pracownika banku, wnuczka lub inną bliską osobę, wymagającą z różnych przyczyn natychmiastowej pomocy finansowej.

W przypadku otrzymania telefonu, gdzie rozmówca prosi o podanie danych dostępowych do konta, twierdząc, że nasze oszczędności są w zainteresowaniu przestępców i konieczne jest ich zabezpieczenie, lub podaje się za bliską osobę, potrzebującą wsparcia finansowego, albo twierdzi, że jest policjantem i prowadzi tajną akcję, związaną z naszymi pieniędzmi, zachowajmy czujność. Po zakończeniu rozmowy upewnijmy się, że na pewno została rozłączona i zadzwońmy do osoby lub instytucji, za której przedstawiciela oszust się podaje, w celu zweryfikowania tych informacji.

Przy każdym podejrzanym telefonie należy zachować ostrożność i niezwłocznie powiadomić Policję.

 

 

 

 

 

 

 

  • fragment oznakowanego radiowozu z napisem bocznym policja
Powrót na górę strony