Bezpieczne zakupy przedświąteczne
Mimo trwającej pandemii rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki robienia zakupów w sklepach i galeriach handlowych. Zaaferowani przygotowaniami do świąt niestety zapominamy o bezpieczeństwie nie tylko sanitarnym. Aby czas poszukiwania prezentów dla bliskich minął nam bezpiecznie, warto skorzystać z podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Zgodnie z nowymi wytycznymi od 28 listopada 2020 r. przywrócone zostaje funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw w tych obiektach, która jest zakazana. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:
1 osoba na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
1 osoba na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.
Nadal od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 będą obwiązywać godziny dla seniora (osoby powyżej 60. roku życia).
Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, m.in. w centrach handlowych, sklepach, na targach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.
Nie pozwólmy się okraść!
Uważajmy w miejscach takich, jak dworce, przystanki, sklepy i jarmarki, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy innym całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
Bądźmy czujni!
Klucze do naszego mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.
Jeżeli na zakupy zabieramy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto też wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz.
Bądźmy wyczuleni również podczas robienia zakupów przez Internet!
Uważajmy na super okazje i duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru.
Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o bezpieczeństwo wszystkich. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiednich służb.
Ostrożność, czujność, a także stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas robienia zakupów w sklepach stacjonarnych jak i w sieci, pozwolą uniknąć problemów i cieszyć się z udanych prezentów.
/źródło: KGP/KMP Sopot/