Policyjne kontrole osób poddanych kwarantannie i izolacji domowej
Z uwagi na rozprzestrzeniającego się w zastraszającym tempie koronawirusa, liczba osób poddanych kwarantannie i izolacji domowej każdego dnia wzrasta. Tylko w ciągu ostatniej doby lęborscy funkcjonariusze otrzymali do sprawdzenia 1400 adresów, pod którymi przebywają chorzy na COVID 19 i osoby, które miały z nimi styczność. Apelujemy o korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”, która stanowi pomoc nie tylko dla służb odpowiedzialnych za kontrolę, ale i dla samych jej użytkowników. A z uwagi na zdarzające się na terenie kraju próby oszustw metodą „na policjanta” i „pracownika sanepidu”, prosimy o zachowanie ostrożności w przypadku gdy do czyichś drzwi zapukają osoby podające się za przedstawicieli tych służb, chcąc wejść do środka pod pozorem przeprowadzenia kontroli czy dezynfekcji mieszkania.
Jednym z zadań policjantów w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do tego obowiązku. Funkcjonariusze każdego dnia docierają do osób chorych na COVID 19 i tych, które miały z nimi styczność. W ciągu tylko ostatniej doby lęborscy policjanci otrzymali do sprawdzenia 1400 adresów, pod którymi odbywa się kwarantanna i izolacja domowa. Obowiązek przeprowadzenia kontroli należy w głównej mierze do policjantów dzielnicowych. Z uwagi na bardzo dużą liczbę osób poddanych kwarantannie i izolacji domowej, wspierają ich w tym funkcjonariusze innych pionów służby oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Mundurowi zazwyczaj podjeżdżają pod wskazany adres i dzwonią do osoby poddanej kwarantannie, prosząc o potwierdzenie obecności poprzez np. pokazanie się oknie czy wyjście na balkon. Funkcjonariusze upewniają się również czy wszystko jest w porządku i czy taka osoba nie potrzebuje pomocy. Gdy okaże się, że zasady izolacji czy kwarantanny zostały złamane, wyciągają konsekwencje karne i informują o tym Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Z obowiązkową kwarantanną wiąże się obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Przypominamy, że to darmowa aplikacja, dostępna do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. To aplikacja, która stanowi pomoc nie tylko dla służb odpowiedzialnych za kontrolę odbywania kwarantanny, ale również dla jej użytkowników. Umożliwia zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych przypadkach zorganizują niezbędną pomoc np. w postaci dostarczenia leków czy artykułów spożywczych. Aplikacja wyposażona jest w system geolokalizacji i porównywania twarzy. Osoba, która z niej korzysta wykonuje tzw. „selfie” oraz zadania, wskazane w otrzymywanych o różnych porach smsach. Dzięki temu wiadomo, że to właśnie ta konkretna osoba przechodzi w wyznaczonym miejscu kwarantannę.
Z obowiązku korzystania z aplikacji zwolnione są osoby niewidzące lub niedowidzące i te które złożyły odpowiednim służbom pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że nie są użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie mają możliwości zainstalowania w swoich telefonach aplikacji.
Aby nie dopuścić do oszustw metodą „na policjanta” , czy „na pracownika sanepidu”, do jakich dochodziło już w kraju w związku z epidemią COVID 19, prosimy o zachowanie ostrożności w przypadku gdy do naszych drzwi zapukają osoby podające się za przedstawicieli tych służb i będą chciały wejść do środka pod pozorem kontroli, czy np. dezynfekcji mieszkania w ochronie przed koronawirusem. Pamiętajmy, że pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie odwiedzają mieszkań w celu ich dezynfekcji. Jeśli pojawi się przed naszymi drzwiami ktoś, kto podaje się za przedstawiciela danej służby, z zamiarem wejścia do mieszkania, żądajmy okazania legitymacji służbowej. W razie wątpliwości zadzwońmy do instytucji, za której pracownika podaje się osoba, która nas odwiedziła.