Wiadomości

Lęborscy funkcjonariusze nie dopuścili do oszustwa metodą „na policjanta”

Data publikacji 26.10.2020

30 tysięcy złotych próbował wyłudzić od 78-latki z Lęborka oszust podający się za policjanta. Kobieta zdążyła już nawet rozpocząć procedurę przelewu pieniędzy na wskazane przez niego konto. Jednak szybka interwencja funkcjonariuszy z lęborskiego zespołu do walki z przestępczością gospodarczą, którzy w ostatniej chwili doprowadzili do blokady przelewu, zapobiegła utracie oszczędności kobiety.

Funkcjonariusze z lęborskiego zespołu do walki z przestępczością gospodarczą, pracujący nad sprawami oszustw, do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie powiatu ustalili, że w ubiegły czwartek do 78-letniej mieszkanki Lęborka zadzwonił oszust podając się za policjanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Mężczyzna twierdził, że doszło do próby nieautoryzowanej wypłaty znacznej kwoty z jej konta i aby uniknąć utraty pieniędzy, należy je przelać na wskazany przez niego numer rachunku. Oszust brzmiał tak sugestywnie, że 78-latka postanowiła posłuchać jego „dobrej rady” i rozpoczęła procedurę przelewu 30 tysięcy złotych na wskazane konto. Kobieta była na tyle przekonana o autentyczności tego zgłoszenia, że początkowo nie dawała wiary prawdziwym policjantom, którzy uzyskawszy informacje o usiłowaniu oszustwa, niezwłocznie skontaktowali się z nią osobiście, aby nie dopuścić do utraty należących do niej pieniędzy. Na szczęście mundurowi w porę uświadomili 78-latce, że oszust próbuje wzbogacić się jej kosztem. Ich szybka reakcja doprowadziła do blokady przelewu, wskutek czego kobieta nie straciła swoich oszczędności.

Przestępcy uciekają się do różnych sposobów i manipulacji aby wzbogacić się czyimś kosztem. Systematycznie modyfikują swoje działania, wykorzystując ludzkie emocje, dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Podają się w tym celu za policjanta, oficera CBŚ, urzędnika, wnuczka, lub inną bliską osobę, wymagającą z rożnych przyczyn natychmiastowej pomocy finansowej.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy na inne konta albo ich wypłatę w celu przekazania komukolwiek. Nie informują też telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach. Przy każdym podejrzanym telefonie należy zachować ostrożność i niezwłocznie powiadomić Policję.

  • policjant dyżurny rozmawia na stanowisku kierowania przez telefon
Powrót na górę strony