Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lęborskim
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym ze sposobów komunikowania się społeczeństwa z Policją, przydatnym zwłaszcza w okresie panującej epidemii, gdy ze względów bezpieczeństwa zaleca się ograniczanie osobistych kontaktów. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i co ważne, skuteczna w przekazywaniu istotnych informacji o zagrożeniach. Dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na trwałe wpisała się w naszym społeczeństwie jako kolejny sposób kontaktu z Policją. Jest to narzędzie, dzięki któremu każdy może mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania. Na początku funkcjonowania tej aplikacji, można było zaznaczać na mapie jedynie poszczególne kategorie i miejsca występowania wybranego zagrożenia. Obecnie można opisać je szczegółowo i dodać zdjęcie ilustrujące problem.
Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (październik 2016 roku) do chwili obecnej, mieszkańcy powiatu lęborskiego poczynili na niej 2842 zgłoszenia, z czego zdecydowana większość dotyczyła wykroczenia przekroczenia prędkości. Przy prowadzonych kontrolach drogowych policjanci uwzględniają miejsca wskazane na mapie. W efekcie funkcjonariusze w lęborskiej drogówki już tylko w tym roku zatrzymali ponad 100 blankietów prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h (http://www.lebork.policja.gov.pl/pm7/informacje/wiadomosci/94169,101-zatrzymanych-praw-jazdy-za-101-kmh-w-terenie-zabudowanym.html).
Podobne zgłoszenia pojawiły się również w ostatnim miesiącu. Na mapę zostały naniesione ogółem 153 zagrożenia. 137 dotyczyło przekroczenia prędkości, z czego 134 mundurowi potwierdzili i podjęli wzmożone kontrole wskazanych obszarów. Pozostałe nieprawidłowości wskazane przez lęborczan to spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (8 zgłoszeń – wszystkie potwierdzone), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (4 potwierdzone), akty wandalizmu (1 – w trakcie weryfikacji), niestrzeżone przejście przez tory (1 – potwierdzone), wałęsające się bezpańskie psy (1 – w trakcie weryfikacji) oraz pojawienie się w okolicach Lubowidza osoby bezdomnej (w trakcie weryfikacji).
Wszystkie te zgłoszenia stanowią dla policjantów cenną wskazówkę, obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń na terenie powiatu. Mundurowi uwzględniają je podczas planowania służby i różnego rodzaju działań policyjnych. Warto też przy tym podkreślić rolę dzielnicowych, którzy nawet po wyeliminowaniu zagrożenia, monitorują poziom bezpieczeństwa we wskazanym rejonie.
Jak pokazują statystyki, sprawy wspólnego bezpieczeństwa nie są dla lęborczan obojętne. Ludzie chcą mieć wpływ na to, co się dzieje wokół nich i chętnie wykorzystują narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja jest szczególnie przydatna w okresie epidemii, gdy ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19 zaleca się ograniczanie osobistych kontaktów. Bez potrzeby wychodzenia z domu, każdy może powiadomić Policję o nieprawidłowościach w swojej okolicy.