Wiadomości

101 zatrzymanych praw jazdy za 101 km/h w terenie zabudowanym

Data publikacji 14.10.2020

101 blankietów prawa jazdy zatrzymali od początku roku do wczoraj lęborscy policjanci za samo przekroczenie prędkości o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym. Na 3 miesiące uprawnienia do prowadzenia pojazdów stracił m.in. kierujący volkswagenem, który w kwietniu na terenie gminy Wicko jechał z prędkością 132 km/h.

Wczorajszego dnia liczba zatrzymanych od początku roku przez lęborskich policjantów blankietów prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 51 km/h przekroczyła setkę.  To duża ilość, świadcząca o skrajnej nieodpowiedzialności tych kierujących pojazdami, którzy lekceważą przepisy i nie myślą o zagrożeniu, jakie stanowią zarówno dla życia swojego, pasażerów jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wśród osób, które utraciły możliwość prowadzenia pojazdów przez okres 3 miesięcy znaleźli się m. in. kierowca volkswagena, który w kwietniu na terenie gminy Wicko przekroczył w terenie zabudowanym prędkość aż o 82 km/h oraz kierujący pojazdem tej samej marki, jadący w sierpniu w Krępie Kaszubskiej z prędkością 123 km/h.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drodze jest jednym z priorytetowych zadań policjantów. Funkcjonariusze lęborskiej komendy podejmują szereg działań, w tym profilaktycznych, mających na celu uświadamianie kierowcom zagrożeń wynikających z niestosowania się do ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych, którzy w rażący sposób je lekceważą. Mundurowi przypominają, że jazda z nadmierną prędkością jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych i stanowi ogromne zagrożenie dla życia zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi. Potrącenie pieszego już przy nieznacznym przekroczeniu prędkości, zmniejsza jego szanse na przeżycie.

Apelujemy do kierowców, aby stosowali się do ograniczeń prędkości i zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Wzmożona czujność jest niezbędna m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów, przejazdów kolejowych oraz skrzyżowań. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi kierowcami, którzy zdejmują nogę z pedału gazu nie w obawie przed konsekwencjami finansowymi (za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym grozi mandat w wys. 400 – 500 zł i 10 punktów karnych) i utratą prawa jazdy, ale głównie ze względu na wspólne bezpieczeństwo na drodze.

  • przy drodze stoi umundurowany policjant ruchu drogowego. Ma na sobie kamizelkę odblaskową. W rękach trzyma tarczę do zatrzymywania pojazdów i ręczny miernik prędkości, który wycelowany jest w jadący drogą samochód osobowy
Powrót na górę strony