Wiadomości

Zwiększenie świadomości młodych ludzi w ramach kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają"

Data publikacji 21.02.2020

Policjantka z Lęborka prowadzi cykl spotkań z pierwszoklasistami z lęborskiego Liceum Ogólnokształcącego w celu zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia od tych substancji.

W tym tygodniu lęborska policjantka rozpoczęła cykl spotkań profilaktycznych z pierwszoklasistami Liceum Ogólnokształcącego mieszczącego się na terenie miasta Lębork. Spotkania wpisują się ściśle w założenia kampanii MSWiA pn. Narkotyki i dopalacze zabijają. Mają one na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości nastolatków na temat zagrożeń związanych z zażywaniem i uzależnieniem od narkotyków i tzw., dopalaczy, po które sięganie jest obecnie bardzo popularne wśród młodzieży i łatwo dla niej dostępne. Policjantka przestrzega przed konsekwencjami zarówno zdrowotnymi, ale przede wszystkim społecznymi, jak i prawnymi uzależnień od tych substancji.

Pamiętaj! Dopalacz = Narkotyk!!! Nie ma bezpiecznej dawki! Każdy może się uzależnić! Każdy dopalacz niezależnie od składu jest trucizną!
Skutki prawne posiadania narkotyków, w tym dopalaczy reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 25 lipca 2005 roku. Od dnia 20 lipca 2018 roku dopalacze traktowane są tak samo, jak narkotyki.

Według ustawy:
Handel tymi substancjami zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10, a przy handlu znaczną ilością nawet do lat 12.
Posiadanie, udzielanie, umożliwianie użycia, ułatwianie użycia tych substancji, np. poprzez udostępnienie mieszkania, kiedy nie ma domowników, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Uprawa, zbieranie, produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie tych substancji zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2.

Pamiętaj! Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty!

Powrót na górę strony