Oszuści działający metodą na policjanta wciąż są aktywni. Policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami.
Młoda kobieta otrzymała telefon od osoby podającej się za Andrzeja Zielińskiego, policjanta z grupy antykorupcyjnej. Fałszywy policjant poinformował ją, że w celu zabezpieczenia jej pieniędzy na koncie przed złodziejami, musi podać mu hasła i kody do swojego konta. Fałszywy policjant podał swój numer identyfikacyjny oraz kazał jej nacisnąć na klawiaturze nr 997 w celu połączenia się z policją. Mieszkanka Lęborka uwierzyła fałszywemu policjantowi i straciła swoje oszczędności.
Od wielu lat lęborscy policjanci prowadzą serię działań profilaktycznych, które mają na celu uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa, zwiększenie ich świadomości o tego typu zjawiskach oraz przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia. Mimo działań prowadzonych przez Policję nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy wzbogacają się, wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych, ale okazuje się, że nie tylko osoby starsze są narażone na taką technikę działania oszustów. Tak było dwa dni temu w Lęborku.
Do 44-letniej mieszkanki Lęborka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z grupy antykorupcyjnej. Dzwoniący fałszywy policjant poinformował ją przez telefon, że w celu zabezpieczenia jej pieniędzy na koncie przed złodziejami musi podać mu hasła i kody do swojego konta. Fałszywy policjant podał swój numer identyfikacyjny oraz kazał jej nacisnąć na klawiaturze nr 997 w celu połączenia się z policją, co kobieta uczyniła. Następnie w słuchawce telefonu usłyszała innego mężczyznę, który potwierdził jej, że takie działania są prowadzone przez policję. Kobieta podała oszustowi wszystkie dane potrzebne do przelewu pieniędzy. Tego dnia straciła całe oszczędności, gdyż pieniądze zostały wypłacone przez oszusta. Kobieta zawiadomiła o całej sytuacji policję i teraz prawdziwi policjanci wyjaśniają całą sprawę.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, nie muszą zakończyć się utratą wszystkich oszczędności.
Apelujemy o informowanie Policji o każdej próbie oszustwa. Nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.
Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do żadnej akcji!