Senior bezpieczny w wakacje – debata społeczna
Lęborscy policjanci przeprowadzili debatę społeczną dotyczącą „Bezpieczeństwa seniorów”, która odbyła się w Klubie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Lęborku. Podczas spotkania mundurowi przypomnieli uczestnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowym elementem była lekcja użycia defibrylatora AED oraz skompletowania pudełka życia przeprowadzona przez ratowniczkę medyczną.
Policjanci z Lęborka wczoraj (06 sierpnia br.) o godz. 11:00 w Klubie Emerytów i Rencistów Policyjnych przeprowadzili debatę społeczną pod hasłem „Senior bezpieczny w wakacje”.
W spotkaniu uczestniczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego asp. Arkadiusz Loda, dzielnicowy oraz profilaktyk Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, ratowniczka medyczna Ochotniczej Służby Ratowniczej oraz seniorzy powiatu lęborskiego. Stróże prawa przestrzegali przed oszustwami na wnuczka i na policjanta. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu drogowym, których przestrzegać musi nie tylko młodzież, ale także osoby starsze poruszające się jako piesi, rowerzyści oraz kierujący pojazdami.
Dodatkowym punktem debaty była prelekcja przeprowadzona przez ratowniczkę medyczną na temat skompletowania tzw. pudełka życia, które może być niezwykle przydatne osobom samotnym oraz tym w starszym wieku. Przeprowadzone zostało także szkolenie z użycia defibrylatora AED. Uczestnicy debaty uzyskali także informację, gdzie umiejscowione zostały defibrylatory na terenie powiatu lęborskiego.
Prowadzący spotkanie podkreślali, jak duże znaczenie ma dla policjantów zapewnienie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu każdego mieszkańca. Dlatego mundurowi mówili o narzędziu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które ma wpływ na bliższy kontakt społeczeństwa z policjantami. W spotkaniu przedstawiona została także aplikacja Moja Komenda, za pomocą której każda osoba może szybko skontaktować się z dzielnicowym.
W trakcie trwania debaty rodziły się wśród obecnych osób pytania, na które na bieżąco odpowiadali prelegenci. Konsultacje pozwoliły na wymianę informacji oraz poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców w kwestii bezpieczeństwa.