Wiadomości

UTRACIŁEŚ DOKUMENT TOŻSAMOŚCI? MUSISZ TO WIEDZIEĆ.

Data publikacji 21.12.2018

Lęborscy policjanci włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pn. „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE ”zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. W ramach prowadzonej akcji mundurowi przekazują ulotki z informacjami o tym, jak chronić swoją tożsamość oraz jak postępować w przypadku utraty dokumentów.

Lęborscy policjanci włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pn. „DOKUMENTY ZASTRZEŻONE” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich. Jej celem jest poszerzenie ogólnej wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. W ramach prowadzonej akcji mundurowi przekazują ulotki z informacjami o tym, jak chronić swoją tożsamość oraz jak postępować w przypadku utraty dokumentów.

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
  1. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  2. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają.

Szczegółowe informacje w tej sprawie dostępne są również na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl

Powrót na górę strony