Wiadomości

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ CO ZROBIĆ GDY DZIECKO SIĘ ZGUBI?

W sezonie letnim każdego dnia na plaży gubi się kilkanaścioro dzieci. Niektórym wydaje się, że taki wypadek zdarzyć się może jedynie wówczas, gdy nad dzieckiem nie jest sprawowana odpowiednia opieka. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by dziecko zgubiło się w tłumie, wśród labiryntu parawanów. Dlatego w całej Polsce w ramach akcji "Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą" organizowane są spotkania w ośrodkach kolonijnych i wczasowych na których funkcjonariusze policji przypominają rodzicom i opiekunom o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na małe dzieci w czasie spędzania urlopu w rejonie pasa nadmorskiego i plaży.

W sezonie letnim każdego dnia na plaży gubi się kilkanaścioro dzieci. Niektórym wydaje się, że taki wypadek zdarzyć się może jedynie wówczas, gdy nad dzieckiem nie jest  sprawowana odpowiednia opieka. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by dziecko zgubiło się w tłumie, wśród labiryntu parawanów. Dlatego w całej Polsce w ramach akcji "Kreci mnie bezpieczeństwo nad wodą" organizowane są spotkania w ośrodkach kolonijnych i wczasowych na których funkcjonariusze policji przypominają rodzicom i opiekunom o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na małe dzieci w czasie spędzania urlopu w rejonie pasa nadmorskiego i plaży.

Takie spotkania odbyły się w tym tygodniu w dwóch ośrodkach wczasowych w Łebie, gdzie dzielnicowi z Komisariatu w Łebie a także policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną z KPP Lębork przypomnieli na nich, że w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bowiem małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Najważniejsze informacje jak zapobiec zagubienia dziecka:
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
  - Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Gdy dziecko się zagubi:
Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat. - Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

Powrót na górę strony