MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA MAJĄ SŁUZYĆ MIESZKAŃCOM
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej realizują ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. Skradzioną tożsamość coraz częściej wykorzystują grupy przestępcze, m.in. do wyłudzenia kredytu na nasze dane. Prezentujemy kolejny film przygotowany w ramach akcji.
Policjanci pracują nad wdrożeniem Mapy zagrożeń bezpieczeństwa – narzędzia, które w sposób czytelny ma informować mieszkańców o stopniu i rodzaju zagrożeń w poszczególnych rejonach. Mapy, z których będzie można wyczytać między innymi informacje o poziomie zagrożenia przestępczością ogólną, kryminalną czy też gospodarczą, mają obrazować również stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też poziom zagrożeń wykroczeniami uciążliwymi społecznie. Prócz danych statystycznych narzędzie to ma prezentować informacje o miejscach zagrożonych, które w czasie rozmów z policjantami wskażą mundurowym mieszkańcy powiatu i pokrewne służby dbające o szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Jednym z głównych założeń funkcjonowania Map zagrożeń bezpieczeństwa jest dostarczenie mieszkańcom rejonu rzetelnej i bieżącej informacji na temat stanu bezpieczeństwa w powiecie i jego poszczególnych miejscach. Nowe narzędzie ma w przystępnej formie graficznej prezentować rodzaj i poziom ewentualnych zagrożeń, a dodatkowo – w części opisowej - ma uwzględnić oczekiwania i spostrzeżenia mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w ich miejscach zamieszkania. Żeby jak najlepiej poznać te ostatnie, policjanci już od dwóch tygodni spotykają się z przedstawicielami lokalnej społeczności i konsultują się z nimi w zakresie uwag i spostrzeżeń, które mogłyby zostać ujęte w mapach zagrożeń bezpieczeństwa powiatu lęborskiego.
Dzielnicowi, kierownicy posterunków i policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną odwiedzają między innymi pracowników instytucji samorządowych, szkół, podopiecznych świetlic środowiskowych, spotykają się z członkami związków rencistów i emerytów i rozmawiają z sołtysami. Informacje, sygnały i uwagi pozyskane w ten sposób od mieszkańców wykorzystane zostaną przy tworzeniu nowodworskiej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Mieszkańcy, lub grupy społeczne, którzy zainteresowani są organizacją tego rodzaju spotkań w swoim rejonie zamieszkania, proszeni są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Lęborku (ul. Toruńska 5) pod nr telefonu 59 8634-899, faxem pod numerem 59 8634-825 lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem komenda.lebork@gd.policja.gov.pl