Wiadomości

POLICJANCI SENIOROM O BEZPIECZEŃSTWIE

Data publikacji 15.01.2016

Policjanci z Lęborka rozmawiali z seniorami na temat zapobiegania oszustwom metodą na wnuczka. Lęborscy policjanci, ze słuchaczami Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się kilka razy w roku, a spotkania te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Policjanci z Lęborka rozmawiali z seniorami na temat zapobiegania oszustwom metodą na wnuczka. Lęborscy policjanci, ze słuchaczami Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się kilka razy w roku, a spotkania te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Policjantka zajmujący się profilaktyką społeczną spotkała się w piątek, o godz. 16-stej z seniorami Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szczególną uwagę policjantka skupiła na tematyce przestępstw dokonywanych tzw. metodą na wnuczka. Przypomniała seniorom aby nie ufać osobom dzwoniącym podającym się za członków rodziny lub ich znajomych oraz w każdym przypadku, jakichkolwiek podejrzeń weryfikować ich tożsamość, dzwoniąc na policję. Słuchaczom rozdano ulotki, w których zawarte zostały najważniejsze metody zapobiegania oszustwom, min. takie jak:

Jak nie dać się oszukać?
- dzwoni telefon
- ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba, itp.
- rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
- ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
- pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
- pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
- rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu

Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz… Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
- Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
- nie działaj pochopnie pod presja czasu
- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Podczas spotkania policjantka przestrzegła również słuchaczy spotkania, aby nie podpisywali żadnych umów i innych dokumentów z domokrążcami, gdyż w łatwy sposób mogą wpaść w pułapkę kredytową za bezwartościowe przedmioty lub też płacić za niechciane usługi. Policjantka wytłumaczyła w jaki sposób anulować taką ewentualną transakcję podpisaną w domu na przykładową „kołdrę” lub „lampę leczniczą”.

Spotkanie odbyło się w ramach profilaktycznych spotkań policjantów z rożnymi grupami społecznymi i miało na celu podniesienie wiedzy w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osób starszych. Lęborscy policjanci, ze słuchaczami Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotykają się kilka razy w roku, a spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Powrót na górę strony