Wiadomości

APELUJEMY O ROZWAGĘ

Data publikacji 06.09.2012

Policjanci z Lęborka apelują do mieszkańców o lepsze zabezpieczanie swojego mienia. Pozostawienie nie przypiętego roweru przed sklepem czy laptopa w samochodzie na noc jest pokusą dla złodzieja.

Policjanci z Lęborka apelują do mieszkańców o lepsze zabezpieczanie swojego mienia. Pozostawienie nie przypiętego roweru przed sklepem czy laptopa w samochodzie na noc jest pokusą dla złodzieja.
 
W ostatnim czasie policjanci z Lęborka zauważają zwiększoną liczbę zdarzeń, w których “okazja czyni złodzieja”. Mieszkańcy pozostawiają swoje mienie bez żadnych zabezpieczeń wręcz zachęcając potencjalnego złodzieja do kradzieży. Apelujemy aby nie pozostawiać rowerów, wózków i innego mienia na klatkach schodowych bez należytej ochrony. W samochodach nie pozostawiać choćby na kilka minut, torebek, nawigacji, telefonów, laptopów, aparatów itp. na widocznych miejscach. Pamiętać, że na noc pozostawiając samochód na parkingu należy zabrać z niego również wszystkie wartościowe przedmioty. Warto również pamiętać aby mieć spisane numery przedmiotów tak aby w przypadku kradzieży podać je policji. Tylko wówczas odnalezienie takiego przedmiotu będzie możliwe a sprawca kradzieży poniesie konsekwencje prawne. Często bowiem zdarza się, że gdy kupowany jest nowy sprzęt jak rower, telefon, laptop, nawigacja, itp. nie spisujemy numerów fabrycznych co uniemożliwia późniejszą ich identyfikacje.
 
Apelujemy i przypominamy również, że kupowanie mienia po okazyjnych cenach, od podejrzanych osób skutkować może tym, że nabędziemy sprzęt pochodzący z kradzieży a w konsekwencji poniesiemy odpowiedzialność karną za tzw. paserstwo za co grozi od 2 do 5 lat pozbawienia wolności, chociażby nastąpiło nieumyślnie. Pamiętać również należy aby znalezione wartościowe przedmioty odnosić na policję celem sprawdzenia czy nie są kradzione a w przypadku braku takiej informacji, do biura rzeczy znalezionych. Odnalezienie przedmiotu nie czyni z nas jego właściciela o czym mogło przekonać się już kilkanaście osób, które weszły w ten sposób w posiadanie telefonów komórkowych, które okazały się wcześniej zgubione przez właściciela. Osoba taka traci znaleziony sprzęt oraz naraża się na odpowiedzialność karną za przestępstwo przywłaszczenia za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Powrót na górę strony