Wiadomości

Policjanci przeprowadzili debatę społeczną w obszarze bezpieczeństwa seniorów. Szczególną uwagę zwrócili na profilaktykę oszustw

Data publikacji 15.05.2025

14 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku policjanci przeprowadzili debatę społeczną poświęconą seniorom. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać praktycznych porad na temat ich bezpieczeństwa w sieci, w domu oraz na ulicy i poznać schematy działania oszustów.

W minioną środę o godzinie 11:00 w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku policjanci spotkali się z mieszkańcami Lęborka, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach związanych z oszustwami. Spotkanie miało charakter debaty i miało na celu przede wszystkim wskazanie jak ustrzec się przed działaniami przestępców, którzy posługując się coraz to nowszymi metodami oszustw, pozbawiają innych oszczędności całego życia. Z ramienia lęborskiej Policji w spotkaniu uczestniczyli: p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku podinsp. Grzegorz Jarosiewicz, dzielnicowy asp. Krystian Hebel oraz funkcjonariuszka Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej oraz Nieletnich asp. sztab. Magdalena Zielke, która była moderatorem spotkania. Udział w debacie wzięła również Pani Ewa Burak Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Policjanci korzystając z multimedialnej prezentacji opowiedzieli o różnych schematach działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze, m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na przedstawiciela instytucji” jak również spoofingu (rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy. Używają różnych ogólnodostępnych narzędzi w sieci, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany przez siebie numer). Mundurowi omówili przypadki oszustw, do jakich doszło w ostatnim czasie na terenie powiatu lęborskiego. Podkreślili przy tym, że przestępcy coraz częściej działają w mediach społecznościowych, gdzie podszywają się pod znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy, również za pomocą systemu płatności mobilnych BLIK. Obecnym na debacie wyświetlone zostały filmy profilaktyczne przestrzegające przed oszustwami metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku oraz dotyczące kampanii informacyjnej pn. „STOP włamaniom do domów”. Następnie moderatorka spotkania przypomniała o funkcjonowaniu aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z wybraną jednostką Policji oraz dzielnicowym i opowiedziała o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnym narzędziu służącym przekazywaniu Policji informacji o niebezpiecznych miejscach w okolicy. Następnie głos zabrała Pani Ewa Burak z lęborskiego Starostwa by przedstawić seniorom założenia i skład Rady Seniorów.

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Funkcjonariusze odpowiadali na pytania seniorów i wspólnie debatowali nad rozwiązaniem zgłaszanych problemów. Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników debaty wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.

Wczorajsza debata wpisała się w ramy prowadzonych cyklicznie przez policjantów spotkań „Porozmawiajmy o Bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”.  Zachęcamy do uczestnictwa w tego rodzaju spotkaniach. Wymiana informacji i otrzymywane sygnały są dla policjantów cenną wskazówką obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń w naszym powiecie. To z kolei pozwala na zaplanowanie odpowiednich działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

  • debata w sali biblioteki miejskiej. Przed siedzącymi na krzesłach seniorami stoi policjantka, moderatorka spotkania. Obok przy stole siedzi zastępca komendanta powiatowego policji w Lęborku, dzielnicowy i przedstawicielka lęborskiego starostwa. Na ekranie zawieszonym na ścianie wyświetla się prezentacja
  • debata w sali biblioteki miejskiej. Przed siedzącymi na krzesłach seniorami stoi policjantka, moderatorka spotkania. Obok przy stole siedzi zastępca komendanta powiatowego policji w Lęborku, dzielnicowy i przedstawicielka lęborskiego starostwa. Na ekranie zawieszonym na ścianie wyświetla się prezentacja
  • debata w sali biblioteki miejskiej. Przed siedzącymi na krzesłach seniorami siedzi przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Lęborku. Obok przy stole siedzi zastępca komendanta powiatowego policji w Lęborku, dzielnicowy i policjantka - moderatorka spotkania. Na ekranie zawieszonym na ścianie wyświetla się prezentacja.
  • debata w sali biblioteki miejskiej. Przed siedzącymi na krzesłach seniorami siedzi przy laptopie policjantka, moderatorka spotkania. Obok przy stole siedzi zastępca komendanta powiatowego policji w Lęborku, dzielnicowy i przedstawicielka lęborskiego starostwa. Na ekranie zawieszonym na ścianie wyświetla się prezentacja. Komendant zabiera głos
Powrót na górę strony