Wiadomości

Koledzy powiedzieli że nie może jechać hulajnogą po chodniku, więc jechał środkiem jezdni. Na dodatek był nietrzeźwy

Data publikacji 06.05.2025

Zanim stanie się za kierownicą hulajnogi elektrycznej trzeba zapoznać się z przepisami regulującymi kwestie poruszania się takim środkiem transportu po drodze publicznej. Zamiast tego 22-latek wolał posłuchać swoich kolegów. Dowiedział się od nich, że nie może jechać chodnikiem, więc poruszał się hulajnogą środkiem jezdni. Rzekomo nie wiedział też, że musi być trzeźwy.

W niedzielę rano na ulicy Kossaka w Lęborku policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 22-latka, który jechał hulajnogą elektryczną środkiem jezdni. Zgodnie z przepisami mężczyzna powinien w tym właśnie miejscu skorzystać z drogi dla pieszych, bo na jezdni dopuszczalna prędkość z jaką mogą poruszać się pojazdy jest większa niż 30 km/h. Podczas legitymowania 22-latka mundurowi wyczuli od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało, że ma w organizmie prawie promil alkoholu. 22-latek tłumaczył się niewiedzą. Twierdził, że koledzy wprowadzili go w błąd, mówiąc, że nie może jechać hulajnogą elektryczną chodnikiem. Rzekomo nie wiedział też, że nie wolno korzystać z niej będąc pod wpływem alkoholu. Słono go ta niewiedza kosztowała, bo policjanci nałożyli na niego dwa mandaty: jeden w wysokości 2500 zł za kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości, drugi w kwocie 200 zł za jazdę po jezdni niezgodnie z przepisami.

Przypominamy, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają zarówno prawa jak i obowiązki. Przepisy prawa o ruchu drogowym nadają takiej hulajnodze status pojazdu i jasno określają zasady korzystania z niej. Pamiętajmy, że osoby korzystające z takich urządzeń są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a nieostrożna jazda i lekceważenie przepisów stanowią realne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla nich jak i pozostałych użytkowników dróg. Jakie zasady obowiązują użytkowników hulajnóg elektrycznych? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zabrania się:

  • kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,
  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • pozostawiania hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

  • wewnątrz radiowozu stoi hulajnoga elektryczna. Na pierwszym planie znajduje się alkotest z wyświetlonym wynikiem badania 0,55 mg/l
Powrót na górę strony