Wiadomości

Z młodzieżą i ich rodzicami o hejcie w sieci

Data publikacji 29.04.2025

Policjantka z lęborskiej komendy spotkała się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Cewicach oraz z ich rodzicami, aby porozmawiać o konsekwencjach przemocy w sieci. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, do czego może doprowadzić upublicznienie np. pozornie „niewinnego” żartu albo „śmiesznego” komentarza na temat innej osoby lub obraźliwe komentowanie innych na zakładanych przez siebie grupach społecznościowych.

Młodzi ludzie nie zawsze mają świadomość, że produkują hejterskie treści. Często po prostu powielają język wypowiedzi, jaki panuje w ich otoczeniu. Czasami hejtują dla zwykłego żartu, nie wiedząc, że może to kogoś skrzywdzić. Najtrudniej poradzić sobie z takim atakiem jest najmłodszym, gdyż uderza on w ich dopiero budujące się poczucie własnej wartości. To z kolei może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, a w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych. O konsekwencjach hejtu w sieci rozmawiała wczoraj z młodzieżą Szkoły Podstawowej w Cewicach oraz ich rodzicami policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną. Funkcjonariuszka przypomniała uczniom znaczenie ważnych i niestety często zapominanych w dzisiejszym świecie słów jak tolerancja i szacunek do drugiego człowieka. Podkreśliła też, że w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych, wulgarnych czy ośmieszających tekstów, zdjęć, filmów wobec konkretnej osoby jest bardzo krzywdzące i prawnie zabronione, a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów i zaważyć na ich przyszłości, również zawodowej. Policjantka zwróciła się z apelem do rodziców o wzmożenie kontroli nad swoimi dziećmi, szczególnie w aspekcie korzystania ze wszelkich multimediów szczególnie połączonych on-line. Dodała, iż dzieci potrzebują wsparcia emocjonalnego i współpracy z rodzicem bądź opiekunem, nawet jeśli wydaje się nam, dorosłym, że nie mamy wystarczającej wiedzy na tematy związane z cyberprzestrzenią.

Uczniów i rodziców zapoznano również z obowiązującymi przepisami prawa szczególnie aspektów związanych z odpowiedzialnością nieletnich za swoje czyny i konsekwencjami, jakie można ponieść za zachowania niezgodne z prawem.

Interesujmy się i rozmawiajmy ze swoimi dziećmi na temat tego, co robią online, uświadamiajmy im zagrożenia, z jakimi mogą spotkać w sieci i czuwajmy nad ich zdrowiem fizycznym, jak również psychicznym.

  • policjantka w mundurze z dziećmi i rodzicami w klasie szkolnej
  • policjantka w mundurze z dziećmi i rodzicami w klasie szkolnej
Powrót na górę strony