Wiadomości

Bezpieczne Święta Wielkanocne

Data publikacji 16.04.2025

Żeby święta były bezpieczne apelujemy m.in. rozsądną jazdę oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podczas świątecznego weekendu na ulicach Pomorza będzie więcej patroli policjantów prewencji, służby kryminalnej, jak również wzmożone kontrole trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów. Święta Wielkanocne to czas radości i rodzinnych spotkań, ale pamiętaj o ostrożności.

Złodzieje nie świętują dlatego należy szczególnie unikać miejsc zatłoczonych, jednocześnie zwracając uwagę, czy nie znaleźliśmy się w tzw. „sztucznym tłoku”, w którym nietrudno o utratę portfela. Wzmożoną uwagę i podobne zasady ostrożności zachować należy również w środkach komunikacji publicznej. Bezwzględnie pamiętaj o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz rzeczy, które mogą skusić potencjalnego złodzieja. Ponadto przestępcy będą chcieli wykorzystać wyjazdy na świąteczny wypoczynek i pozostawione bez opieki domy. Zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie. Pamiętaj, aby zabezpieczyć kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć drzwi i okna. Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli istnieje taka możliwość, poproś sąsiadów, aby zerkali na twoje mieszkania i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli wyruszasz w podróż własnym samochodem pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan techniczny auta. Każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na koncentrację i refleks. Nie zapominaj, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie.

Tradycja śmigusa-dyngusa nie cieszy się już tak dużą popularnością, niejednokrotnie jednak zachowania młodych ludzi wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków. Niewłaściwe zachowanie, jak np. oblewanie przechodniów czy rzucanie z wysokości pojemników z wodą, może skutkować uszkodzeniem ciała lub zniszczeniem mienia, za co grozi odpowiedzialność prawna, a także finansowa. Brak zachowania rozsądku w obchodzeniu lanego poniedziałku może narazić oblewaną osobę na szkody materialne, takie jak np. uszkodzenie telefonu czy tabletu.  Osoba pokrzywdzona może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

Apelujemy o zachowanie rozsądku, umiaru i stosowanie zasad bezpieczeństwa.

 

  • obok siebie stoją policyjny oznakowany radiowóz i policyjny motocykl
Powrót na górę strony