Policjanci uczestniczyli w panelu dyskusyjnym o hejcie i mowie nienawiści, zorganizowanym w I LO w Lęborku
We wtorek w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku odbyła się dyskusja panelowa na temat hejtu i mowy nienawiści. W spotkaniu, obok przedstawicieli szkoły, rady rodziców, Sądu Rejonowego w Lęborku i uczniów wzięli udział lęborscy policjanci.
Nie wszyscy mają świadomość, że produkują hejterskie treści, a niektórzy robią to celowo i z premedytacją po to żeby kogoś skrzywdzić, poniżyć, czy wywołać poczucie wstydu, albo się „zemścić” i dać upust swoim nieuzasadnionym frustracjom. Z hejtem najtrudniej poradzić sobie młodym ludziom, gdyż uderza on w ich dopiero budujące się poczucie własnej wartości. To z kolei może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, a w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych. O przyczynach i konsekwencjach mowy nienawiści rozmawiali we wtorek w I LO w Lęborku podczas panelu dyskusyjnego dyrektor szkoły Pani Katarzyna Wach, psycholog Pani Ewa Szulczyk – Żurawski, nauczyciel filozofii Pan Wojciech Malicki, przedstawicielka rady rodziców Pani Agnieszka Gocalińska, uczniowie I LO w Lęborku Anna Olech i Marcin Kubicki, uczeń I LO w Gdańsku Oskar Stabno, asesor II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Lęborku Pan Jan Włudyka oraz przedstawiciele lęborskiej Policji: mł. asp. Marta Bąciaszek z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej oraz Nieletnich jak również dzielnicowi asp. sztab. Jarosław Budka i asp. Krystian Hebel.
Uczniowie w poruszający sposób opowiedzieli o swoich negatywnych doświadczeniach związanych z hejtem i mową nienawiści, a pozostali prelegenci, zgodnie ze swoimi kompetencjami dyskutowali na temat przyczyn, rodzajów hejtu, sposobów przeciwdziałaniu temu zjawisku i konsekwencjach karnych.
Dyskusji przysłuchiwało się ponad 500 uczniów I LO w Lęborku. Takie formy spotkań powinny być inspiracją dla młodych ludzi do rozmów o problemach z jakimi się zmagają i przede wszystkim do przeciwdziałania mowie nienawiści.