Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Zostań przewodnikiem psa służbowego

Data publikacji 05.03.2025

Służba w Policji to zawód dla ludzi z pasją, charakteryzujący się różnorodnością zadań i wyzwań. Każdy kto, spełnia wymogi formalne do tego by zostać policjantem, może zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w pełni wykorzystać swój potencjał. Dla miłośników zwierząt mamy idealną propozycję – przewodnik psa służbowego.

Jeśli kochasz zwierzęta i chcesz wykonywać ciekawą pracę, to jesteś idealnym kandydatem na przewodnika psa służbowego. Policjanci, którzy zostają przewodnikami psów muszą posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzęciem, bo w przeciwnym przypadku ich praca nie przyniesie pożądanych efektów w służbie. Podejmując to wyzwanie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że stają się odpowiedzialni za powierzonego im psa, ale dzięki temu mogą doświadczyć niezwykłej lojalności i oddania z jego strony. Przewodnik psa zapewnia swojemu podopiecznemu opiekę przez całą dobę. Jeśli chce i ma odpowiednie warunki by trzymać zwierzę w domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Między przewodnikiem a jego psem wytwarza się silna więź, którą rozumieją tylko oni. Aby efektywnie pełnić służbę wspólnie szkolą swoje umiejętności takie jak zwinność, sprawność fizyczna, reagowanie na komendy, obezwładnianie napastnika, współpraca i wzajemne zaufanie.

Psy służbowe mają swoje określone zadania. Każdy z nich jest przeszkolony w konkretnej dziedzinie. W Policji wyróżniamy psy:

- patrolowe,

- tropiące,

- patrolowo – tropiące,

- do wyszukiwania zapachów narkotyków,

- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,

- do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich,

- do badań osmologicznych,

- bojowe,

- tropiące osoby wg założeń mantrailingu (forma tropienia polegająca na pracy tzw. „górnym wiatrem”, tj. podążaniu za indywidualnym zapachem człowieka i zidentyfikowaniu go na końcu śladu).

Aby zostać przewodnikiem psa najpierw trzeba ukończyć kurs podstawowy kwalifikujący do służby w Policji, a następnie specjalistyczny w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Ten drugi kurs odbywa się już z czworonożnym partnerem.

Widzisz siebie w roli przewodnika psa służbowego? Jeśli tak nie zwlekaj i złóż dokumenty rekrutacyjne do służby w Policji. Wszystkie niezbędne informacje na temat procesu rekrutacji znajdziesz na stronie https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/

  • umundurowany policjant i siedzący obok niego pies służbowy - owczarek niemiecki
Powrót na górę strony