Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Myślisz o służbie w Policji? Może odnajdziesz się w roli policjanta ruchu drogowego?

Data publikacji 04.02.2025

Biała czapka i „suszarka” – z tym najczęściej kojarzą się policjanci drogówki. To stereotypowe postrzeganie mundurowych przez społeczeństwo. Poza kontrolowaniem prędkości na drodze, funkcjonariusze wykonują szereg innych ważnych zadań, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Prowadzenie akcji prewencyjnych, udzielanie pomocy w sytuacjach awaryjnych na drodze, koordynacja ruchu podczas wypadków lub dużych wydarzeń, to tylko część z tych zadań. Jeśli czujesz, że chcesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i wiesz, że mógłbyś odnaleźć się w tej roli, nie zwlekaj i złóż dokumenty rekrutacyjne do służby w Policji.

Duża odporność psychiczna, dyplomacja, opanowanie, bogata wiedza z zakresu prawa o ruchu drogowym, jak również znajomość zasad resuscytacji, to cechy jakie powinny charakteryzować policjanta tzw. „drogówki”. Policjanci wzywani do wypadków, często mają do czynienia z ludzką tragedią. W takich sytuacjach ważne jest zachowanie spokoju i skupienie się na swojej pracy, aby właściwie zabezpieczyć miejsce zdarzenia i udzielić potrzebującym niezbędnej pomocy.

Poza czynnościami wykonywanymi na miejscu wypadków, policjanci tego pionu służby, od których wymaga się specjalistycznej wiedzy i przeszkolenia, kierują ruchem, kontrolują stan techniczny pojazdów, przewożenie niebezpiecznych ładunków, tachografy i sprawują nadzór nad szeroko pojętym bezpieczeństwem na drogach. Ujawniają nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej i przy współpracy z podmiotami pozapolicyjnymi, podejmują działania zmierzające do ich wyeliminowania. Cyklicznie prowadzą działania prewencyjno – kontrolne, m.in. takie jak „Piesi”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Prędkość”. „Motocykle” i wiele innych. Analizują poziom i rodzaj zagrożeń na drogach i poza ogólnokrajowymi i wojewódzkimi programami działań, tworzą własne, dostosowane do potrzeb powiatu. Do swoich działań mundurowi wykorzystują radiowozy oznakowane oraz nieoznakowane z wideorejestratorami. W cieplejszych miesiącach nierzadko można ich zauważyć na policyjnych motocyklach.

Jeśli cechuje Cię dobry refleks, potrafisz działać pod presją, a przede wszystkim chcesz zadbać o bezpieczeństwo na drogach, ta rola może być dla Ciebie idealna. Informacje o rekrutacji do służby w Policji znajdziesz na stronie internetowej https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/

  • plakat przedstawiający policjantka w kombinezonie motocyklisty. Policjant trzyma oparty o biodro kask motocyklowy
Powrót na górę strony