Wiadomości

Pieszy potrącony na pasach. Apelujemy o ostrożność na drodze

Data publikacji 19.12.2024

Nieudzielenie pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Wysoka grzywna, punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy to nic w porównaniu do tego, na jakie niebezpieczeństwo można narazić pieszego. Wczoraj lęborscy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego. Na przejściu dla pieszych kierujący seatem potrącił przechodnia.

Wczoraj nad ranem (18 grudnia) policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do jakiego doszło przy rondzie Jana Pawła II w Lęborku. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący seatem 64-latek z powiatu słupskiego nie udzielił pierwszeństwa 61-letniemu lęborczaninowi, wchodzącemu na na przejście dla pieszych. Doszło do potrącenia skutkującego urazem ręki pieszego. Badanie alkotestem wykazało, że obydwaj mężczyźni byli trzeźwi. Policjanci zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, w tym seata do szczegółowych oględzin. Obecnie śledczy wyjaśniają okoliczności tego wypadku.

Panujące obecnie warunki atmosferyczne (opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zmniejszona przejrzystość powietrza, śliska nawierzchnia) są trudne dla wszystkich użytkowników dróg. W takiej sytuacji należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przypadku kolizji z samochodem są najbardziej narażeni na poważne obrażenia. Ich nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria. Skutki zderzenia z pojazdem mogą być katastrofalne. Przypominamy kierującym, że znak D-6 „przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia. Ten znak zobowiązuje go do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie czujnym należy być przy przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub znajdują się w obrębie skrzyżowania dróg. Pieszym z kolei zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Za każdym razem przed wejściem na pasy należy się upewnić czy można to zrobić bezpiecznie. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość sytuacji na jezdni. Niechronionych uczestników ruchu zachęcamy do noszenia odblasków, również na terenie zabudowanym, zwłaszcza w miejscach słabo oświetlonych i o zwiększonym natężeniu ruchu. Dzięki nim już z daleka można być zauważonym przez kierującego pojazdem, co umożliwi mu odpowiednio szybką reakcję aby uniknąć potrącenia.

  • miejsce wypadku drogowego. Przed pasami na chodniku stoi osobowy seat z otwartymi drzwiami od strony kierowcy. Obok stoi nieumundurowana policjantka sporządzająca oględziny miejsca zdarzenia. Na jezdni przed pasami stoi oznakowany policyjny radiowóz oraz nieoznakowany radiowóz. Przy pasach znajduje się urządzenie do pomiaru odległości
  • miejsce wypadku drogowego. Przed oznakowanym przejściem dla pieszych na chodniku stoi osobowy seat. Obok stoi nieumundurowana policjantka sporządzająca oględziny miejsca zdarzenia. Na jezdni przed pasami stoi oznakowany policyjny radiowóz oraz nieoznakowany radiowóz. Przy pasach znajduje się urządzenie do pomiaru odległości
Powrót na górę strony