Pożar sadzy w kominie. Nie bagatelizujmy obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych
Mandatem karnym zakończyła się policyjna interwencja w jednym z domów na terenie Lęborka, gdzie doszło do pożaru sadzy w kominie. Jak się okazało, właścicielka posesji nie zadbała o okresowe obowiązkowe czyszczenie przewodu kominowego. Na szczęście niebezpieczeństwo szybko zostało zażegnane.
W sobotę po południu policjanci i straż pożarna interweniowali w jednym z domów na terenie Lęborka, gdzie wg zgłoszenia doszło do pożaru sadzy w kominie. Niebezpieczeństwo szybko zostało przez strażaków zażegnane i na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie ucierpiał. Policjanci ustalili, że właścicielka domu nie dopełniła obowiązku okresowego czyszczenia przewodu kominowego. Za to wykroczenie nałożyli na kobietę mandat karny w wysokości 300 zł.
Brak drożności przewodów kominowych, w których gromadzi się sadza jest częstą przyczyną powstania pożarów, które rozprzestrzeniają się na dachy oraz poddasza budynków, powodując wysokie straty materialne i zagrożenie życia. Niedrożność komina może prowadzić też do zatrucia się czadem. Dlatego przypominamy o obowiązku regularnego przeglądu i oczyszczania przewodów. W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych są zobowiązani do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
Uwaga! Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
(źródło: https://kmpsp.lublin.pl, https://www.gov.pl/web/kppsp-sierpc )