Policjanci przeprowadzili debatę społeczną w obszarze bezpieczeństwa seniorów
Wczoraj w Lęborku policjanci przeprowadzili debatę społeczną, poświęconą bezpieczeństwu seniorów. Tematem spotkania była przemoc wobec starszych osób, oszustwa metodą na „wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku i innych instytucji”. Poruszono również zagadnienia związane z cyberprzestępczością w ramach kampanii prewencyjnej pn. „A kto tu się podszywa”, organizowanej przez PZU i Polską Policję.
W minioną środę w Klubie Osiedlowym „BAZA” w Lęborku policjanci spotkali się z seniorami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie są narażone głównie starsze osoby. To wydarzenie miało charakter debaty i było kontynuacją cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Celem była poprawa bezpieczeństwa seniorów oraz wymiana informacji o istniejących zagrożeniach i wypracowanie metod ich eliminowania. W debacie uczestniczyli przedstawiciele lęborskiej Policji – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska – Hintz oraz funkcjonariuszka zajmująca się profilaktyką społeczną mł. asp. Marta Bąciaszek, która jednocześnie była moderatorem spotkania. Funkcjonariuszki do udziału w tym wydarzeniu zaprosiły Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku Panią Elżbietę Michalską oraz psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku Panią Sandrę Wierzbowską.
Policjantka, wykorzystując multimedialną prezentację, przestrzegła seniorów m.in. przed oszustwami metodą „na amerykańskiego żołnierza” i „amerykańskiego lekarza”, „na akcje Orlenu” i nieopłacone faktury. Nie zabrakło też ostrzeżeń przed znanymi już od dłuższego czasu oszustwami metodą „na wnuczka”, „na policjanta” , „na pracownika banku i innych instytucji” i wskazówek jak ustrzec się przed utratą oszczędności. Funkcjonariuszka rozdała też seniorom ulotki przygotowane w ramach organizowanej przez PZU i Polską Policję kampanii prewencyjnej pn. „A kto tu się podszywa”, zawierające schematy działania cyberprzestępców i informacje jak radzić sobie z cyberatakami. Następnie głos zabrała Pani Elżbieta Michalska – Dyrektor MOPS w Lęborku, która ostrzegła przed przestępcami podającymi się za pracowników socjalnych, wskazując na co zwrócić szczególną uwagę w kontakcie z taką osobą i jak powinna wyglądać legitymacja prawdziwego pracownika socjalnego. Z kolei Pani Sandra Wierzbowska – psycholog PCPR w Lęborku podjęła tematykę przemocy, jakiej doświadczają starsze osoby i opowiedziała o zasadach pomocy, jaką świadczą pracownicy PCPR. Przypomniała też o bezpłatnej usłudze transportowej door-to-door” dla mieszkańców powiatu lęborskiego, dzięki której mieszkańcy mający problem z samodzielnym poruszaniem się, mogą dotrzeć np. do punktów opieki medycznej, na rehabilitację, czy załatwić istotne sprawy w instytucjach na terenie województwa pomorskiego. Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Policjantki oraz zaproszeni goście odpowiadali na pytania mieszkańców, wysłuchali nurtujących ich problemów i wspólnie debatowali nad sposobami ich rozwiązania.
Zachęcamy do uczestnictwa w tego rodzaju wydarzeniach. Wymiana informacji i otrzymywane sygnały są dla nas cenną wskazówką obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń w naszym powiecie. To z kolei pozwala na zaplanowanie odpowiednich działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa.