Policjanci otrzymali od Starosty Lęborskiego narkotesty
Zastępczyni Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska – Hintz odebrała z rąk Starosty Lęborskiego Pana Tomasza Litwina narkotesty. Głównym celem tej inicjatywy jest przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie stwarzają na drogach kierowcy będący pod wpływem środków odurzających. Narkotesty będą wykorzystywane głównie przez policjantów ruchu drogowego.
Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach to jedno z głównych zadań postawionych przed Policją. Aby działania mundurowych w tym zakresie były skuteczne i profesjonalne, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Takim są bez wątpienia narkotesty, dzięki którym jest możliwe sprawdzenie, czy kierujący pojazdem znajduje się pod działaniem środków psychoaktywnych.
Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lęborku I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska – Hintz, w towarzystwie Naczelnika Wydziału Prewencji nadkom. Krzysztofa Wojtasa, odebrała z rąk Starosty Lęborskiego Pana Tomasza Litwina pakiety z narkotestami. W spotkaniu uczestniczył również Wicestarosta Pan Adrian Wenta. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Lęborku podkom. Arkadiusz Loda, wskazując na potrzebę wyposażenia funkcjonariuszy w dodatkowe narzędzia pracy, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Sugestia naczelnika spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony Zarządu Powiatu i tak narkotesty trafiły do lęborskich mundurowych. Dzięki takiemu wsparciu stróże prawa mogą dokonywać na drogach częstszych kontroli kierowców pod kątem zażywania narkotyków. Tacy kierowcy stanowią na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego istotne jest aby byli eliminowani z ruchu drogowego i pociągani do odpowiedzialności karnej.
Narkotesty DrugWipe 6 S będą wykorzystywane głównie przez policjantów drogówki. To testy o niezwykle wysokiej dokładności, niezawodności i czułości, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia z dziedziny immunologii i chemii. Wykrywają i identyfikują narkotyki i substancje pochodne już w śladowych ilościach. Po pobraniu próbki śliny w ciągu kilku minut stróże prawa otrzymają informację, czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających. W prosty i szybki sposób rozpoznanych może zostać sześć głównych grup narkotyków: marihuana, amfetamina, metaamfetamina, kokaina, ekstazy i opiaty.