Wiadomości

Pamiętaj – Twój młody wiek nie zwalnia Cię z odpowiedzialności!

Data publikacji 09.09.2024

Pobicie, udział w bójkach, kradzież, używki – niestety dla niektórych młodych ludzi to „lans” w oczach kolegów. A w praktyce świadczy to o zaburzonym obrazie rzeczywistości, demoralizacji i zaniżonym poczuciu własnej wartości. Konsekwencje złych wyborów podejmowanych przez nastolatków w takich wypadkach są nieuniknione. Kwestie odpowiedzialności prawnej reguluje ustawa o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich

Lęborscy policjanci nieprzerwanie prowadzą z dziećmi i młodzieżą szkolną spotkania profilaktyczne, podczas których omawiają problematykę demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich. Celem mundurowych jest uświadomienie młodym ludziom, że ci, którzy dopuszczają się czynów zabronionych już na starcie mogą zmarnować swoją szansę na normalne życie, dobrą pracę, szacunek i uznanie w oczach innych. Udział w bójkach, alkohol, narkotyki, kradzieże, pobicia, zamieszczanie w sieci nagrań ze swoich „wyczynów”, to nie jest sposób na zapewnienie sobie poklasku. Wręcz przeciwnie – to prosta droga …za kratki.

Niestety nie wszyscy to rozumieją, albo nie liczą się z konsekwencjami. W ostatnich tygodniach policjanci pracowali nad dwoma poważnymi zdarzeniami z udziałem nieletnich. O jednym pisaliśmy w ubiegły czwartek https://lebork.policja.gov.pl/pm7/informacje/wiadomosci/136482,Pozbawili-15-latka-wolnosci-i-wywiezli-go-w-pole-Przemoca-i-grozbami-probowali-z.html. Natomiast pod koniec sierpnia w Lęborku doszło do rozboju i kradzieży rozbójniczej popełnionych wobec dwóch 15-latków przez ich rówieśników i towarzyszącego im dorosłego mężczyznę. Do siedzących na ławce w parku nastolatków podeszła grupa młodych mężczyzn. Ukradli jednemu z pokrzywdzonych e-papierosa i słuchawki, ściągając mu je z szyi, a następnie go podduszali. Z kolei jego kolegę doprowadzili do stanu bezbronności, kradnąc mu kolczyki. Żądali też od niego pieniędzy. Policjanci szybko ustalili kto jest odpowiedzialny za te przestępstwa. Najmłodszy z podejrzewanych to 14-latek, pozostali to 15 i 23-latkowie. 23-latek usłyszał już zarzuty rozboju i kradzieży rozbójniczej. Prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonych i zakazu opuszczania kraju. Natomiast o losach dwóch nastolatków zadecyduje Sąd Rodzinny, który również przyjrzy się sprawie posiadania przez 15-latka elektrycznego papierosa. 

Zgodnie z Ustawą o resocjalizacji i wspieraniu nieletnich postępowaniu w sprawach nieletnich, nieletni to:

- osoba, która ukończyła 10 lat i nie jest pełnoletnia – przepisy ustawy stosuje się w zakresie postępowania w sprawach o demoralizację

- osoba, która dopuściła się czynu karalnego (przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe) po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat

- osoba do 21 r,ż. wobec której stosuje się środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze

Nieletni odpowiadają przed sądem rodzinnym, który może orzec wobec nich środki wychowawcze (od upomnienia, przez zobowiązanie do określonego postępowania, a zwłaszcza naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach, zastosowanie nadzoru kuratora, przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego do umieszczenia w ośrodku wychowawczym lub rodzinie zastępczej) albo środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym.  

Apelujemy do rodziców i dorosłych opiekunów na których spoczywa szczególny obowiązek nadzoru nad dziećmi, aby zawsze interesowali się tym, co małoletni robią, w jakim środowisku się obracają i z kim spędzają wolny czas i przypominamy, że zgodnie z art. 4 wspomnianej ustawy każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności:

- dopuszczenie się czynu zabronionego, naruszanie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub

- obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, ich prekursorów, środków

- zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, zwanych dalej „substancją psychoaktywną”, uprawianie nierządu,

ma społeczny obowiązek odpowiednio przeciwdziałać temu, a przede wszystkim zawiadomić o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkołę, sąd rodzinny, Policję lub inny właściwy organ.

Każdy, dowiedziawszy się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu karalnego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.

Instytucje państwowe i samorządowe oraz publiczne i niepubliczne szkoły i placówki oświatowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o dopuszczeniu się przez nieletniego czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu zabronionego.

Powrót na górę strony