Wiadomości

Zaginiony 83-latek odnaleziony

Data publikacji 01.08.2024

83-letni mieszkaniec gm. Cewice poszedł do lasu na spacer. Nie miał przy sobie telefonu komórkowego ani żadnego urządzenia z lokalizatorem GPS. Gdy nie wrócił do domu, rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Na szczęście mężczyzna się odnalazł cały i zdrowy pomimo tego, że spędził w lesie 6 dni. Pamiętajmy, że w większości przypadków zaginięciom można zapobiec. Proste rozwiązania mogą oszczędzić niepotrzebnego cierpienia.

24 lipca br. o zaginięciu 83-latka z gm. Cewice poinformowała lęborskich policjantów jego siostrzenica, zaniepokojona brakiem kontaktu z wujem. Mężczyzna miał wyjechać z domu rowerem w nieznanym kierunku. Nie miał telefonu, ani żadnego urządzenia z lokalizatorem GPS. Policjanci oraz zaprzyjaźnione służby, niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. Seniora szukali również mieszkańcy gm. Cewice. Szczęśliwy traf sprawił, że we wtorek 30 lipca około godziny 16:00 w Bukowinie jeden z mieszkańców gminy przejeżdżając w pobliżu lasu traktorem, zauważył leżącego pod stertą gałęzi mężczyznę. Okazało się, że to zaginiony 83-latek. Mężczyźnie nic się nie stało, poza tym, że był bardzo spragniony, zmęczony i zdezorientowany. Twierdził, że spacerował po lesie, ale w pewnym momencie stracił orientację w terenie i nie mógł znaleźć drogi powrotnej do domu. 83-latkowi niezwłocznie podano wodę i wezwano służby medyczne. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Na szczęście okazało się, że jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zaginięcie bliskiej osoby, to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie może nas dotknąć, lecz pamiętajmy, że w zdecydowanej większości przypadków można mu zapobiec. Wiele zależy od naszych relacji rodzinnych, od tego, jaki mamy kontakt z najbliższymi, czy w porę zauważymy niepokojące symptomy, mogące świadczyć o planowanym oddaleniu się z miejsca zamieszkania. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż zmagać się ze skutkami zaginięcia. Proste rozwiązania mogą oszczędzić niepotrzebnego cierpienia. Dbając o dobry kontakt z bliskimi, będziemy mieli informacje, dzięki którym można uchronić ich przed samym zaginięciem, bądź też przed tragicznym jego finałem. W przypadku małych dzieci, a także osób starszych, schorowanych lub nieporadnych życiowo, ważne jest aby zapewnić im stałą opiekę i nie dopuszczać do sytuacji rodzącej ryzyko zagubienia się. Maluchów nie spuszczajmy z oczu, starsze osoby zaopatrzmy w informacje z numerem telefonu opiekuna (schowajmy je w kieszeni, portfelu, czy saszetce z dokumentami lub wszyjmy w ubranie). Zachęćmy starszego członka rodziny do korzystania z telefonu komórkowego, albo z zegarka z funkcją GPS. Takie urządzenia pomogą zaangażowanym w poszukiwania służbom zlokalizować daną osobę. Jeśli to możliwe, zadbajmy o to, aby nasz podopieczny miał je zawsze przy sobie. W razie oddalenia się osoby, zdecydowanie przyspieszy to poszukiwania i zwiększy szanse na ich szczęśliwy finał.

  • przy polu kukurydzy stoją wozy straży pożarnej i nieoznakowany policyjny radiowóz. Przy radiowozie stoją strażacy i policjant
Powrót na górę strony