Wiadomości

Uczniowie ze szkoły w Przerytem wyróżnieni w policyjnym konkursie „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”

Data publikacji 26.04.2024

Wczoraj w Gdańsku w sali kina Helios Policjanci z całego województwa pomorskiego wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Konradem Kobierskim podsumowali Wojewódzki Pilotażowy Projekt Edukacyjny pn. „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”, który powstał w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie świadomości uczniów klas ósmych szkół podstawowych województwa pomorskiego na temat cyberzagrożeń.

Zwieńczeniem projektu był konkurs wojewódzki dla uczniów, którzy tworzyli 60-sekundowe spoty edukacyjne na temat bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Nastolatkowie każdego dnia spędzają w Internecie wiele godzin. Korzystając z aplikacji społecznościowych i komunikatorów, przez co zostawiają w sieci informacje na swój temat. Mają też dostęp do informacji na temat innych osób i możliwość nawiązywania z nimi kontaktów. Interesują się, a często wręcz fascynują życiem innych osób, w tym internetowych influencerów, są narażeni na hejt, grooming i wiele innych zagrożeń. Z tego też powodu policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili pilotażowy projekt edukacyjny pod nazwą „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. Projekt, który powstał w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku realizowany, był w roku szkolnym 2023/2024 na terenie województwa pomorskiego i wsparty został przez Fundację ORLEN dla Pomorza.

Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie świadomości uczniów klas ósmych szkół podstawowych województwa pomorskiego na temat cyberzagrożeń, w tym hejtu, czyli obrażania, znieważania czy wyzywanie innych osób w sieci. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami, ofiarami, świadkami, ale i twórcami bywają młodzi ludzie. Realizacja projektu miała rozwinąć wśród młodzieży umiejętność krytycznego myślenia podczas przeglądania treści online, umiejętność rozpoznawania wiarygodnych informacji i osób w sieci. Demaskowania mechanizmów marketingu i reklamy. Edukowania nastolatków na temat bezpiecznego nawiązywania relacji w środowisku online i rozwijania umiejętność rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych w interakcjach z innymi osobami, ale również poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania. Policjanci poprzez projekt chcieli zaprezentować nastolatkom różne sposoby reagowania na tego typu treści oraz wskazać możliwość poszukiwania alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Policjanci poprzez projekt przekazywali również informacje na temat instytucji udzielających wsparcia w tych obszarach.

Dziękujemy młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Przerytem oraz ich opiekunom za aktywny udział w konkursie, a wszystkim nastolatkom z powiatu lęborskiego, którzy wzięli aktywny udział w przeprowadzonych spotkaniach z policjantami za zaangażowanie w ich trakcie.
 

  • dzieci z policjantka na gali konkursu
  • dzieci z policjantka na gali konkursu
  • dzieci z policjantka na gali konkursu
  • dzieci z policjantka na gali konkursu
  • dzieci z policjantka na gali konkursu
Powrót na górę strony