Wiadomości

Policjanci rozmawiają z młodzieżą o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Data publikacji 08.04.2024

Naczelnik lęborskiej „drogówki” i policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej oraz Nieletnich prowadzą w szkołach ponadpodstawowych spotkania na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym dot. użytkowników jednośladów. Mundurowi, wykorzystując multimedialną prezentację, w obrazowy sposób przedstawiają młodzieży skutki niestostosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym.

W miniony piątek w auli Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego lęborskiej komendy Policji podkom. Arkadiusz Loda oraz policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej oraz Nieletnich asp. sztab. Magdalena Zielke przeprowadzili z uczniami starszych klas prelekcję dotyczącą najważniejszych zasad bezpieczeństwa i przepisów prawa o ruchu drogowym obowiązujących kierujących pojazdami, w tym rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Aby uświadomić młodym ludziom jaka odpowiedzialność wiąże się z prowadzeniem pojazdu po drodze publicznej, podkom. Arkadiusz Loda zaprezentował im zdjęcia i filmy z wypadków drogowych, które wydarzyły się z naszym powiecie. Każde zdarzenie zostało szczegółowo omówione ze wskazaniem jego przyczyn i tragicznych skutków. Funkcjonariusz przygotował też statystyczne zestawienie za lata 2018-2022 dotyczące ilości rannych i przypadków śmiertelnych na drogach powiatu lęborskiego, z którego można wywnioskować, że jeśli będziemy lekceważyć przepisy prawa o ruchu drogowy, każdego roku w wypadkach na naszym terenie może zginąć 5 osób, a 32 odnieść poważne obrażenia.

Spotkania policjantów z młodzieżą mają charakter profilaktyczny i służą uświadomieniu przyszłym i obecnym kierowcom (część młodzieży posiada już prawo jazdy) do czego może doprowadzić niestosowanie się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Funkcjonariusze podkreślają, że brawura za kierownicą, nieudzielenie pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu, zbyt szybka jazda, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień, może nieść za sobą bardzo poważne, często nieodwracalne w skutkach konsekwencje.

  • w auli szkolnej policjant prowadzi prelekcję dla siedzących naprzeciw niego uczniów. Na ekranie wyświetla się prezentacja
  • w auli szkolnej policjantka prowadzi prelekcję dla siedzących naprzeciw niego uczniów. Po jej prawej stronie stoi policjant. Na ekranie wyświetla się prezentacja
  • w auli szkolnej policjant prowadzi prelekcję dla siedzących naprzeciw niego uczniów. Przed uczniami na krześle siedzi policjantka. Na ekranie wyświetla się prezentacja.
Powrót na górę strony