Wiadomości

„ŚWIADOMY SENIOR – BEZPIECZNY SENIOR” – pod takim hasłem policjanci przeprowadzili debatę społeczną

Data publikacji 22.02.2024

20 lutego w Klubie Osiedlowym „BAZA” w Lęborku policjanci przeprowadzili debatę społeczną poświęconą seniorom. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać praktycznych porad na temat ich bezpieczeństwa w sieci oraz w domu i poznać metody działania oszustów.

W miniony wtorek o godzinie 14:00 w Klubie Osiedlowym „BAZA” przy ulicy Łokietka policjanci spotkali się z mieszkańcami Lęborka, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach związanych z oszustwami. Przedmiotowa debata pt. „Świadomy senior – bezpieczny senior” miała na celu przede wszystkim wskazanie jak ustrzec się przed działaniami przestępców, którzy posługując się coraz to nowszymi metodami oszustw, wyłudzają pieniądze już nie tylko od seniorów, ale również od dużo młodszych osób. W spotkaniu poza przedstawicielami lęborskiej Policji w osobach: Komendant Komisariatu w Łebie asp. sztab. Katarzyny Litwin, Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Krzysztofa Romanowskiego, dzielnicowego właściwego dla gm. Nowa Wieś Lęborska st. asp. Andrzeja Płatka i profilaktyka mł. asp. Marty Bąciaszek uczestniczyli również: Burmistrz Miasta Lęborka Pan Witold Namyślak, Kierownik MOPS Pani Elżbieta Michalska, Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego Pani Iwona Wittke, Kierownik Referatu Spraw Społecznych  Urzędu Miasta Pan Sławomir Tutakowski, prawnik i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego Pan Andrzej Wójcik oraz seniorzy z Lęborskiego Koła Ligi Kobiet Polskich pod przewodnictwem Pani Wandy Koniecznej.

Mecenas Andrzej Wójcik opowiedział seniorom m.in. o zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, jaką świadczą w lęborskim Starostwie Powiatowym adwokaci oraz radcowie prawni. Natomiast policjanci przedstawili w formie prezentacji multimedialnej schemat działania oszustów, którzy wyłudzają od starszych osób pieniądze m.in. metodą ”na wnuczka”,  „na policjanta” i „na pracownika instytucji”. Mundurowi podkreślili, że przestępcy coraz częściej działają w mediach społecznościowych , gdzie podszywają się pod znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy, również za pomocą systemu płatności mobilnych BLIK. Do prezentacji wykorzystali również spot zrealizowany przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którego motywem przewodnim jest hasło „wiek nie ma znaczenia, pamiętaj, że każdy może paść ofiarą oszusta” https://pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/125268,Wiek-nie-ma-znaczenia-Pamietaj-kazdy-moze-pasc-ofiara-oszusta-Obejrzyj-nasz-film.html .

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Funkcjonariusze oraz zaproszeni goście odpowiadali na pytania mieszkańców i przekazywali najważniejsze wskazówki na temat tego jak nie dać się oszukać i co zrobić w przypadku podejrzanych telefonów, korespondencji czy też „odwiedzin” osób podających się m.in. za przedstawicieli różnych służb i instytucji.

Wtorkowa debata wpisała się w ramy prowadzonych cyklicznie przez policjantów spotkań „Porozmawiajmy o Bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”.  Zachęcamy do uczestnictwa w tego rodzaju spotkaniach. Wymiana informacji i otrzymywane sygnały są dla nas cenną wskazówką obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń w naszym powiecie. To z kolei pozwala na zaplanowanie odpowiednich działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

 

  • w sali policjanci oraz przedstawiciele lęborskich urzędów i instytucji debatują z seniorami
  • w sali przy stole siedzą policjanci oraz przedstawiciele lęborskich urzędów i instytucji. Przy mównicy stoi policjantka
  • w sali prawnik przemawia przez mikrofon do zgromadzonych seniorów
  • w sali przy stołach siedzą policjanci oraz przedstawiciele lęborskich urzędów i instytucji. Nad nimi wisi ekran z wyświetlonym spotem. Przy mównicy stoi policjantka
  • w sali policjant rozmawia z siedzącymi przy stole seniorami
  • w sali głos zabiera burmistrz miasta Lęborka. Przy stołach siedzą seniorzy, policjanci oraz przedstawiciele lęborskich urzędów i instytucji
Powrót na górę strony