Wiadomości

Odprawa roczna lęborskich policjantów

Data publikacji 16.02.2024

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku odbyła się odprawa roczna, podczas której przedstawiono wyniki pracy mundurowych w 2023 roku oraz omówiono cele i zadania stojące przed funkcjonariuszami w roku bieżącym. Szczegółowo przedstawiono także osiągnięcia pionów prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego.

W czwartek 15 lutego lęborscy policjanci podsumowali wyniki swojej pracy za 2023 rok. Rocznej odprawie mundurowych przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Lęborku, insp. Tomasz Majkowski. Odprawa roczna lęborskich policjantów została przeprowadzona w gronie kierownictwa jednostki. Na wstępie, w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Dariusza Walichnowskiego i własnym, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku podziękował wszystkim funkcjonariuszom za ich wytężoną pracę, zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków oraz uzyskane wyniki w służbie na rzecz społeczeństwa.

W ubiegłym roku policjanci pionu prewencji podjęli łącznie 16503 interwencje, na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymali 211 sprawców, przeprowadzili cztery debaty społeczne poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców powiatu lęborskiego, dzielnicowi odbyli 503 spotkania z lokalną społecznością, a profilaktyk 570 z dziećmi, młodzieżą szkolną oraz seniorami. Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili wśród kierujących pojazdami 27829 badań na zawartość alkoholu, o 2305 więcej niż w roku poprzednim, co spowodowało, że wielu nietrzeźwych kierowców zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego. W 2023 roku na terenie powiatu lęborskiego doszło do 31 wypadków drogowych (o jeden mniej w stosunku do roku 2022), w których 40 osób zostało rannych (w oku 2022 ranne zostały 42 osoby), żaden nie był śmiertelny. Mundurowi zastosowali łącznie 4011 środków prawnych (mandaty, pouczenia, wnioski o ukaranie do sądu) za naruszenia przepisów w ruchu drogowym.

Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2023 r. mieszkańcy powiatu lęborskiego zaznaczyli 473 zgłoszenia, w 2022 r. było ich 476. Wśród wszystkich zgłoszeń 156 dotyczyło nieprawidłowego parkowania, 113 spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, 91 przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci potwierdzili 323 zgłoszenia i wyeliminowali 207 zagrożeń, o 23 więcej niż w roku 2022. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jedną z wielu form współpracy Policji ze społeczeństwem i z pewnością przyczynia się do zmniejszenia skali negatywnych zachowań, a tym samym do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego powiatu.

W 2023 roku efektem pracy policjantów pionu kryminalnego była wysoka wykrywalność jednego z najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw, jakim jest rozbój (prawie 89 % wykrywalności). Wysoka wykrywalność wynosząca prawie 93% dotyczyła również przestępstw spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Mundurowi zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zabezpieczyli ponad 3,2 kg środków odurzających, a skuteczność poszukiwań osób zaginionych wyniosła ponad 71 %. Zatrzymane zostały łącznie 384 osoby poszukiwane (do odbycia kary pozbawienia wolności, ustalenia miejsca pobytu, poszukiwania opiekuńcze), w tym 25 listem gończym.

Podsumowując odprawę, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku ocenił pozytywnie pracę lęborskich policjantów, dziękując im jednocześnie za wkład w osiągnięte wyniki. Jednostka osiągnęła zakładany cel, jakim było zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa na terenie powiatu.

 

  • w auli KPP w Lęborku zastępczyni komendanta składa komendantowi meldunek
  • w auli KPP w Lęborku komendant prowadzi odprawę z kierownictwem
  • w auli KPP w Lęborku stojący przy mównicy komendant omawia wyświetlone na ekranie wyniki
  • w auli KPP w Lęborku stojąca przy mównicy zastępczyni komendanta omawia wyniki pracy policjantów
  • w auli KPP w Lęborku stojąca przy mównicy zastępczyni komendanta omawia wyświetlone na ekranie wyniki pracy policjantów
  • w auli KPP w Lęborku stoją obok siebie komendant i jego zastępczyni
Powrót na górę strony