Wiadomości

Zgłoszono zaginięcie 58-latka niezdolnego do samodzielnej egzystencji. Policjanci szybko go odnaleźli

Data publikacji 04.12.2023

Pozytywny finał przyniosły poszukiwania 58-letniego mieszkańca gminy Nowa Wieś Lęborska, który wczoraj rano wyszedł z domu i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Ze zgłoszenia, jakie otrzymali policjanci wynikało, że 58-latek poważnie choruje i nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Reakcja mundurowych była natychmiastowa.

W niedzielę rano 58-letni mężczyzna wyszedł z domu do kościoła. Jednak nie wrócił o wyznaczonej porze, więc rodzina rozpoczęła poszukiwania. Gdy po kilku godzinach nie przyniosły skutku, brat 58-latka powiadomił Policję o jego zaginięciu. Z uzyskanych przez mundurowych informacji wynikało, że mężczyzna jest schorowany i niezdolny do samodzielnej egzystencji. Ponadto zagrożenie dla jego życia i zdrowia mogła stanowić minusowa temperatura na zewnątrz. W tej sytuacji policjanci zareagowali niezwłocznie. Dyżurny rozesłał wszystkim patrolom w służbie rysopis zaginionego i funkcjonariusze przystąpili do poszukiwań. Ustalenia policjantów wskazywały na to, że po raz ostatni mężczyzna był widziany na stacji paliw w Garczegorzu. Dyżurny wiedząc, że czas ma decydujące znaczenie zadzwonił na tę stację i ustalił, że kamery monitoringu zarejestrowały jak mężczyzna o wskazanym rysopisie wsiada do busa jadącego w kierunku Lęborka. Następnie skontaktował się telefonicznie z właścicielem firmy transportowej i przekazał mu informację o poszukiwaniach. Dzięki temu udało się ustalić, że przed południem mężczyzna wysiadł z busa na przystanku przy dworcu PKP w Lęborku. W krótkim czasie od przyjęcia zgłoszenia o zaginięciu policjanci z referatu patrolowo interwencyjnego znaleźli zdezorientowanego 58-latka w budynku dworca. W trosce o jego zdrowie mundurowi wezwali karetkę pogotowia i po konsultacji medycznej przewieźli go do miejsca zamieszkania. Mężczyzna został oddany pod opiekę rodzinie.

Zaznaczamy, że choć nie ma skutecznej metody, która mogłaby uchronić osobę przed zaginięciem, są sposoby, które mogą pomóc w szybkim jej odnalezieniu. W przypadku dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych lub nieporadnych życiowo, warto pomyśleć o wszywkach na ubraniach i opaskach na rękę, zawierających dane personalne oraz kontaktowe do opiekuna lub członka rodziny. Najlepiej taką osobę zachęcić do noszenia lokalizatora GPS z funkcją telefonu komórkowego i zegarka. Dzięki temu znacznie zwiększa się szansa na szybkie odnalezienie zaginionego. Niezwykle przydatne jest też posiadanie jego aktualnego zdjęcia.

  • na stanowisku kierowania dyżurny policji rozmawia przez telefon
Powrót na górę strony