Wiadomości

Dziecko potrącone na pasach. Apelujemy o ostrożność na drogach

Data publikacji 08.08.2023

Nieudzielenie pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Wysoka grzywna, punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy to nic w porównaniu do tego na jakie niebezpieczeństwo można narazić pieszego. Wczoraj wieczorem kierowca passata potrącił przechodzącą przez pasy 9-latkę. Na szczęście w tym przypadku skończyło się tylko na powierzchownych obrażeniach.

Wczoraj w Lęborku po godzinie 18:00 policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu kolizji, do jakiej doszło na przejściu dla pieszych przy ulicy Gdańskiej. Kierujący passatem 66-latek potrącił na pasach 9-letnią dziewczynkę. Na szczęście dziecko nie odniosło poważniejszych obrażeń. Policjanci poddali kierowcę badaniu alkotestem. Mężczyzna był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 10 punktami karnymi.

Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przypadku kolizji z samochodem są najbardziej narażeni na poważne obrażenia. Ich nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria. Skutki zderzenia z pojazdem mogą być tragiczne. Kierowcy zbliżając się do przejścia da pieszych powinni zwiększyć ostrożność, bacznie obserwować sytuację na drodze i zdjąć nogę z gazu. Pieszym, którzy również mają obowiązek zachowania ostrożności, zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby jak też przebiegania przez jezdnię. Pieszy podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście nie może korzystać z telefonu ani innego urządzenia elektronicznego w sposób uniemożliwiający mu obserwowanie sytuacji na tym przejściu. Niechronionym uczestnikom ruchu drogowego zalecamy korzystanie z odblasków również na terenie zabudowanym, zwłaszcza przy zmniejszonej przejrzystości powietrza i w miejscach słabo oświetlonych. Dzięki temu będą lepiej widoczni dla kierujących pojazdami.

Powrót na górę strony