Policjanci wystawili nakaz opuszczenia mieszkania dla sprawcy przemocy, drugiego „przyłapali” na niestosowaniu się do sądowego zakazu zbliżania się do matki.
Lęborscy policjanci wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania połączony z zakazem zbliżania się do najbliższego otoczenia 65-latkowi podejrzewanemu o znęcanie się psychiczne nad żoną. Inna interwencja dotyczyła 42-latka, który złamał sądowy zakaz zbliżania się do matki.
Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Lęborku wpłynęło zawiadomienie o znęcaniu się psychicznym i groźbach karalnych kierowanych przez 65-latka z powiatu lęborskiego wobec jego żony. Od kilkunastu dni mężczyzna miał wielokrotnie pod wpływem alkoholu wszczynać awantury podczas których ubliżał kobiecie i groził jej pozbawieniem życia. Mundurowi niezwłocznie zajęli się sprawą. Wszczęli procedurę „Niebieskiej Karty” i po dokładnym rozpoznaniu sytuacji rodziny podjęli decyzję o wydaniu wobec 65-latka natychmiastowego opuszczenia mieszkania na okres 14 dni, połączonego z zakazem zbliżania się do jego najbliższego otoczenia. Obecnie śledczy gromadzą materiały dowodowe, które pozwolą na przedstawienie mu zarzutów kierowania gróźb karalnych i znęcania się nad żoną, przestępstwa za które grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci mogą podjąć decyzję o 14-dniowej izolacji sprawcy przemocy niezależnie od tego czy w sprawie toczy się postępowanie karne. Dotyczy to sytuacji, w których konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą. Przypominamy, że takie uprawnienia nadały Policji pod koniec 2020 roku przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Sprawca przemocy w obecności policjantów może zabrać z mieszkania jedynie przedmioty codziennego użytku i niezbędne do wykonywania pracy. Nakaz i/lub zakaz obowiązują przez 14 dni i w uzasadnionych przypadkach mogą być przedłużone przez Sąd.
Kolejna wczorajsza policyjna interwencja dotyczyła 42-latka z Lęborka. Dzielnicowi podczas kontroli związanej z procedurą „Niebieskiej Karty” w mieszkaniu starszej pani zastali jej syna, który został skazany za stosowanie wobec niej przemocy i wobec którego Sąd orzekł nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do matki. Mężczyzna w obecności policjantów opuścił mieszkanie. 42-latek usłyszy wkrótce zarzuty niestosowania się do sądowego nakazu i zakazu. Grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętaj! Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie sprawcy przeciwko członkowi rodziny. To działanie, które narusza prawa i dobra osobiste i powoduje cierpienie oraz szkody. Jeśli doświadczasz przemocy, nie bój się szukać pomocy. Powiadom odpowiednie służby oraz instytucje, których zadaniem jest ochrona Twojego życia i udzielenie wsparcia. W sytuacjach wymagających pilnej interwencji Policji, dzwoń pod numer alarmowy 112.
W całym kraju funkcjonuje bezpłatny telefon zaufania „Niebieskiej Linii” 800 120 002. Pod tym telefonem przez całą dobę dyżurują specjaliści, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, poradzą co zrobić w Twojej sytuacji i wskażą miejsca oraz formy pomocy w Twojej najbliższej okolicy. Więcej informacji na temat przemocy w rodzinie i form pomocy uzyskasz na stronie Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)