Wiadomości

Z seniorami o oszustwach i innych niebezpieczeństwach

Data publikacji 28.04.2023

Policjantki z Lęborka spotkały się z seniorami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów oraz o innych niebezpieczeństwach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w domu i na ulicy.

Policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną odpowiedziały na zaproszenie lęborskiego stowarzyszenia EDUQ do spotkania z seniorami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie narażone są starsze osoby.

Stowarzyszenie EDUQ, jako partner projektu „Centrum usług Społecznych”, zajmuje się m.in. aktywizacją seniorów w życiu społecznym poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń i warsztatów. Funkcjonariuszki chętnie włączyły się do tego przedsięwzięcia i w miniony piątek w budynku PCPR-u przy ul. Okrzei przeprowadziły z seniorami rozmowę na temat oszustw m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”. Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sieci.

Policjantki przedstawiły sposób działania przestępców, którzy znanymi już powszechnie metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „pracownika gazowni” wciąż oszukują osoby starsze i samotne, wyłudzając od nich pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Z racji tego, że w obecnych czasach coraz więcej osób robi zakupy online, policjantki wyjaśniły też jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami i w jaki sposób nie dopuścić do utraty pieniędzy. Zaznaczyły by przed zawarciem każdej transakcji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, nie klikać w żadne linki, wiadomości i odnośniki niewiadomego pochodzenia i pod żadnym pozorem nie przekazywać danych dostępowych do rachunków bankowych.

Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomości seniorów w zakresie zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać. Policjanci podkreślają jednak, że metody się zmieniają, a oszuści wykorzystują nowe, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze, by stosować zasadę ograniczonego zaufania, a w sytuacji, gdy pojawia się prośba o niezwłoczne przekazanie pieniędzy, pochopnie tego nie robić.

  • w sali budynku PCPR policjantka rozmawia z siedzącymi przy stole seniorami
  • w sali budynku PCPR policjantka rozmawia z siedzącymi przy stole seniorami
  • w sali budynku PCPR policjantka rozmawia z siedzącymi przy stole seniorami
Powrót na górę strony