Policjanci podsumowali wczorajsze działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”
Wczoraj lęborscy policjanci prowadzili na terenie naszego powiatu działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Taka akcja była równolegle prowadzona na terenie całego województwa pomorskiego. Do działań wykorzystano policyjne drony. Nie obyło się bez mandatów i pouczeń.
22 marca br. lęborscy policjanci prowadzili działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem było zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Na szczęście w tym czasie na terenie naszego powiatu mundurowi nie odnotowali żadnego poważnego zdarzenia z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale nie obyło się bez mandatów karnych dla pieszych oraz kierujących pojazdami silnikowymi i jednośladami.
Funkcjonariusze, którzy do swoich działań wykorzystali policyjny dron, ujawnili ogółem 35 wykroczeń w ruchu drogowym. Większość z nich, bo 17 zostało popełnionych przez kierowców samochodów, którzy przekroczyli prędkość w rejonie przejść dla pieszych i nie ustąpili im pierwszeństwa. Ponadto mundurowi interweniowali wobec 11 pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i nietrzeźwego rowerzysty, który jechał jednośladem mając w organizmie ponad pół promila alkoholu. Za to wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
Natomiast w Pogorzelicach funkcjonariusze ruchu drogowego wyeliminowali z ruchu drogowego kierującego fordem kompletnie pijanego 45-latka. Mężczyzna miał w organizmie ponad dwa i pół promila alkoholu. Ponadto okazało się, że Sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów. Wkrótce nieodpowiedzialny kierowca usłyszy zarzuty przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i niestosowania się do sądowego zakazu. Grozi mu za to kara 5 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy, że zarówno piesi jak i rowerzyści są najbardziej narażeni na poważne następstwa wypadków. W przypadku zderzenia z samochodem to właśnie oni mają najmniejsze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Dlatego każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wzmóc czujność w okolicach osiedli mieszkaniowych, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów czy przystanków autobusowych. Pieszym zalecamy korzystanie z elementów odblaskowych również na terenie zabudowanym, a kierowcom przypominamy, że niezmiernie ważne jest stosowanie się do ograniczeń prędkości i zwalnianie w miejscach gdzie zarówno przepisy jak i zdrowy rozsądek tego wymagają.