ODPRAWA ROCZNA LĘBORSKICH POLICJANTÓW ZA 2022 ROK
W piątek w Komendzie Powiatowej Policji w Lęborku odbyła się odprawa roczna, podczas której przedstawiono wyniki pracy mundurowych w 2022 roku oraz omówiono cele i zadania stojące przed funkcjonariuszami w 2023 roku. Szczegółowo przedstawiono także osiągnięcia pionów prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego.
W piątek 10 lutego lęborscy policjanci podsumowali wyniki swojej pracy za 2022 rok. Rocznej odprawie mundurowych przewodniczył Komendant Powiatowy Policji w Lęborku, insp. Tomasz Majkowski.
Odprawa roczna lęborskich policjantów została przeprowadzona w gronie kierownictwa jednostki W odprawie wzięli udział naczelnicy poszczególnych wydziałów, którzy podsumowali pracę swoich policjantów. Komendant podziękował policjantom i pracownikom cywilnym Policji za zaangażowanie w pracę i dotychczasowe wyniki w służbie na rzecz społeczeństwa.
W ubiegłym roku policjanci pionu prewencji podjęli łącznie 18007 interwencji, o ponad cztery tysiące więcej niż w 2021 roku. Na gorącym uczynku przestępstwa mundurowi zatrzymali 260 sprawców, o 29 więcej niż roku poprzedniego. Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili wśród kierujących pojazdami 25524 badań na zawartość alkoholu (w 2021 roku przeprowadzono 15487 takich badań), co spowodowało, że wielu nietrzeźwych kierowców zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego. Mundurowi dużą uwagę przykładali również do przekroczenia prędkości – wykroczeń, które mieszkańcy powiatu lęborskiego najczęściej zaznaczali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, bo aż 115 razy. Wynikiem tego było zatrzymanie 62 blankietów prawa jazdy tym kierowcom, którzy w terenie zabudowanym jechali z nadmierną prędkością.
Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2022 r. mieszkańcy powiatu lęborskiego zaznaczyli 476 zgłoszeń, a w 2021 r. było ich 843. Wśród wszystkich zgłoszeń 115 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości, 129 dotyczyło nieprawidłowego parkowania, a 110 wskazywało miejsca publiczne, w których dochodzi do spożywania alkoholu. Policjanci wśród wszystkich zgłoszeń potwierdzili ponad połowę tj. 274 zgłoszenia. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jedną z wielu form współpracy Policji ze społeczeństwem i z pewnością przyczynia się do zmniejszenia skali negatywnych zachowań, a tym samym do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców naszego powiatu.
W 2022 roku efektem pracy policjantów pionu kryminalnego była wysoka wykrywalność jednego z najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw, jakim są bójki i pobicia (100% wykrywalności). Wysoka wykrywalność, bo 94% dotyczyła także przestępstw jakimi są rozboje.
Podsumowując odprawę, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku ocenił pozytywnie pracę lęborskich policjantów, dziękując im jednocześnie za wkład w osiągnięte wyniki. Jednostka osiągnęła zakładany cel, jakim było zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa na terenie powiatu.