Wiadomości

Kolizje z udziałem dzikich zwierząt. Zachowajmy ostrożność na drodze

Data publikacji 21.10.2022

W ciągu dwóch ostatnich lęborscy policjanci zostali powiadomieni o dwóch zdarzeniach drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Apelujemy o ostrożność i zdjęcie nogi z gazu, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia na jezdnię leśnej zwierzyny jest duże.

Na drogach naszego powiatu w wielu miejscach można zauważyć znak ostrzegawczy A-18b „Uwaga dzikie zwierzęta”. To znak, który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierowca powinien zwolnić i bacznie obserwować sytuację na drodze. W każdej chwili musi być przygotowany do nagłego hamowania. Niestety zdarza się, że pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.

O takich sytuacjach dyżurny lęborskiej Policji był informowany w ciągu dwóch ostatnich dni dwukrotnie. Wczoraj po godzinie 18 w Malczycach (gm. Cewice) przed maskę jadącego samochodu wybiegła sarna, a dziś na ranem taka sytuacja miała miejsce w Darżkowie (gm. Nowa Wieś Lęborska). Kierujący nie odnieśli obrażeń, ale jedno zwierzę padło i uszkodzeniom uległych obydwa pojazdy.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży przez zalesiony teren, zwłaszcza po zmroku i wczesnym rankiem, ponieważ właśnie wtedy migracja dzikich zwierząt się nasila. Przy zderzeniu auta z 20-kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony. Skutki takiego zdarzenia mogą być katastrofalne.

Jak się zachować po zderzeniu ze zwierzęciem?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 25 ustawy o ochronie zwierząt) w przypadku potrącenia, kierowca ma obowiązek, w miarę możliwości, do zapewnienia stosownej pomocy zwierzęciu lub zawiadomieniu odpowiednich służb. W pierwszej kolejności należy zjechać na pobocze (jeśli pojazd pozostaje sprawny), zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pasażerów, zabezpieczyć otoczenie, założyć kamizelkę odblaskową, postawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne oraz poinformować Policję. Nie próbujmy na własną rękę pomóc rannemu zwierzęciu. Nie dotykajmy go i nie próbujmy przewozić. Może ono zachować się agresywnie i zrobić nam krzywdę lub być chore, np. na wściekliznę. Policjant sporządzi notatkę ze zdarzenia i poinformuje odpowiednie służby, które zajmą się rannym lub martwym zwierzęciem.

 

Powrót na górę strony