Ładunek wybuchowy w lęborskim MOPS – ćwiczenia dowódczo – sztabowe pn. „Paczka”
W piątek 30 września ewakuowano pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku w związku ze zgłoszeniem podłożenia tam ładunku wybuchowego. Policjanci odgrodzili zagrożony teren i dbali o to by niepowołane osoby nie zbliżały się do budynku. Funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego usunął z budynku i zabezpieczył podejrzany pakunek. Ta akcja to ćwiczenia mające na celu sprawdzenie poziomu przygotowania oraz sprawności działania odpowiednich służb w przypadku zaistnienia realnego zagrożenia.
W miniony piątek lęborscy policjanci prowadzili ćwiczenia dowódczo – sztabowe. Około godziny 13:00 dyżurny odebrał telefon alarmowy od pracownika MOPS z informacją, że nn mężczyzna pozostawił w budynku pakunek mogący być ładunkiem wybuchowym, a następnie oddalił się w kierunku Placu Pokoju. Dyrektor MOPS zarządził ewakuację wszystkich pracowników. Dyżurny niezwłocznie powiadomił kierownictwo lęborskiej Policji oraz dyżurnego KWP w Gdańsku, przekazał wszystkim patrolom w służbie uzyskany rysopis mężczyzny, powiadomił służby ratunkowe i zadysponował na miejsce funkcjonariusza z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Policjanci oraz strażnicy miejscy odgrodzili zagrożony teren, dbając o to by nie dostała się tam żadna niepowołana osoba, a policjanci ruchu drogowego wstrzymali ruch pojazdów na czas działań w obrębie MOPS i ułatwiali przejazd drogą pojazdom służb ratunkowych. Policjant z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego zlokalizował miejsce, w którym znajdowała się podejrzana paczka. Po sprawdzeniu okazało się, że to atrapa. Śledczy zabezpieczyli pakunek.
Piątkowe działania to ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Lęborku we współpracy z lęborskim MOPS, Strażą Pożarną i Strażą Miejską. Tego rodzaju akcje mają na celu sprawdzenie poziomu przygotowania i sprawności działania odpowiednich służb oraz osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na zarządzanym przez nie terenie w przypadku zaistnienia realnego zagrożenia.