Wiadomości

Wakacyjne porady na temat bezpieczeństwa

Data publikacji 01.07.2022

Chyba nie ma osoby, która z niecierpliwością nie czekałaby na lato. Wakacje to idealny moment na relaks i odpoczynek, ale pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na pewno nie jest to czas odpoczynku od odpowiedzialności.

Jak co roku, o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasze strony zadbają policjanci. Więcej patroli w miejscowościach turystycznych i na trasach dojazdowych, wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci, spotkania z organizatorami i uczestnikami letniego wypoczynku, kontrole miejsc sprzedaży alkoholu – to tylko niektóre przedsięwzięcia podejmowane w celu zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i spokoju.

Przypominamy jednak, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych.

Warto więc poświęcić chwilę na przeczytanie porad, których stosowanie pomoże uchronić się przed zagrożeniami.

Na drodze

Kierowca musi być trzeźwy i wypoczęty. Obowiązkowo musi zapinać pasy bezpieczeństwa i pilnować aby używali ich także wszyscy jego pasażerowie. Dzieci należy przewozić w fotelikach ochronnych lub innych przystosowanych do tego celu urządzeniach. Rodzice, których dzieci wyjeżdżają na kolonie mogą poprosić Policję o kontrolę autokaru. Funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowcy, dokumenty i stan techniczny pojazdu.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt w nagrzanym samochodzie. To śmiertelna pułapka. Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza. Uchylone szyby czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza i może dojść do tragedii. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko lub zwierzę reagujmy i natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112

Zanim wyruszymy w trasę sprawdźmy prognozę pogody i odpowiednio przygotujmy się to trasy jaką mamy pokonać. Na wypadek upałów i korków na drodze, zaopatrzmy się w wodę, aby uniknąć przegrzania. Pamiętajmy również, żeby auto było zatankowane taką ilością paliwa, która wystarczy na pokonanie zaplanowanej drogi i ewentualne objazdy.

Przestrzegajmy ograniczeń prędkości i zwracajmy uwagę na to, co dzieje się na drodze.

Nad wodą

Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych. Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu. Ta sama zasada obowiązuje podczas wyprawy łodzią, kajakiem, pontonem. Nie skaczmy do płytkiej wody o niesprawdzonym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i często nieodwracalnym kalectwem.

Dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Nie spuszczajmy ich z oczu ani na chwilę.

Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

Podczas korzystania ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe

W lesie

Nie rozpalajmy ogniska, nie zostawiajmy śmieci i butelek, nie hałasujmy i nie niszczmy przyrody. Stosujmy się do regulaminów Parków Krajobrazowych, Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody.

Podczas prac polowych

Uczulajmy i pilnujmy najmłodszych, aby nie wchodzili do strefy prac polowych. Nie przewoźmy dzieci na maszynach rolniczych, nawet na podwórku

Chroń swoje mienie

Podczas podróży, na dworcu, w pociągu czy autobusie, nigdy nie zostawiajmy bagażu bez nadzoru. Przed wyjazdem zabezpieczmy swoje mieszkanie i poprośmy zaufaną osobę o nadzór nad naszym dobytkiem. Nie nośmy przy sobie dużych sum pieniędzy, nie pozostawiajmy cennych rzeczy bez nadzoru na plaży, w lokalu czy na dyskotece. Zachowajmy czujność w miejscach zatłoczonych, aby nie dać szansy kieszonkowcom.

Pamiętajmy, to w głównej mierze od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo. Nie pozwólmy aby przerwa od szkoły i pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności.

 

  • policjant ruchu drogowego stoi na poboczu drogi i mierzy prędkość przejeżdżających pojazdów ręcznym miernikiem prędkości
Powrót na górę strony