Policjanci rozmawiają z dziećmi o przemocy
Przemoc ma różne oblicza i może dotyczyć każdego niezależnie od wieku czy statusu społeczno – ekonomicznego. Skutki doświadczania długofalowej przemocy mogą być dramatyczne. Dlatego policjanci z lęborskiej komendy systematycznie spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkolną, aby wyjaśnić najmłodszym czym są agresywne zachowania, jak się przed nimi uchronić i jakie konsekwencje wiążą się z ich stosowaniem. Wczoraj policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną spotkała się z uczniami Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Szczęśliwa Przystań” w Lęborku.
Policjantka zajmująca się w lęborskiej komendzie profilaktyką społeczną odpowiedziała na zaproszenie Dyrekcji Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Szczęśliwa Przystań” do spotkania z uczniami i rozmowy na temat przemocy. Wychowawcy oraz prowadzący zajęcia zauważają, że dzieci często nie są świadome konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem. Zdarza się, że traktują je jako zabawę, „załatwienie” koleżeńskiej sprzeczki, albo sposób na radzenie sobie z emocjami. Policjantka w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśniła dzieciom jakiego typu zachowania zaliczają się do przemocy i jakie konsekwencje się z tym wiążą.
Prowadzone przez policjantów spotkania służą nie tylko edukowaniu młodych ludzi w zakresie odpowiedzialności prawnej za popełnione czyny zabronione. Ich celem jest również uwrażliwienie dzieci i młodzieży na krzywdę drugiej osoby i podkreślenie, że o przemocy trzeba rozmawiać, a doświadczając jej, nie należy wstydzić się ani bać prosić o pomoc.