Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lęborskim. Podsumowanie 2021 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jednym ze sposobów komunikowania się społeczeństwa z Policją, przydatnym zwłaszcza w okresie panującej epidemii, gdy ze względów bezpieczeństwa zaleca się ograniczanie osobistych kontaktów. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i co ważne, skuteczna w przekazywaniu istotnych informacji o zagrożeniach. Dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.
Od początku 2021 roku do chwili obecnej, mieszkańcy powiatu lęborskiego zaznaczyli na KMZB 817 zgłoszeń, z czego zdecydowana większość dotyczyła wykroczenia przekroczenia prędkości. Przy prowadzonych kontrolach drogowych policjanci uwzględnili miejsca wskazane na mapie. W efekcie funkcjonariusze w lęborskiej drogówki zatrzymali w tym roku 129 blankietów prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Wśród naniesionych na mapę 817 zagrożeń, pojawiło się również 234 sygnałów o nieprawidłowym parkowaniu. 186 takich zgłoszeń mundurowi potwierdzili, wyciągając konsekwencje prawne wobec sprawców wykroczeń. Trzecią najczęściej powtarzającą się kategorią zgłoszeń (109 naniesionych, potwierdzonych 89) było spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Tez zgłoszenia dzielnicowi uwzględnili w swoich planach priorytetowych jako zagrożenia do wyeliminowania. Informacje uzyskane od mieszkańców powiatu lęborskiego za pomocą KMZB przyczyniły się również do likwidacji nielegalnego wysypiska odpadów budowlanych i elektroodpadów na terenie gminy Wicko.
Wszystkie te zgłoszenia stanowią dla policjantów cenną wskazówkę, obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń na terenie powiatu. Mundurowi uwzględniają je podczas planowania służby i różnego rodzaju działań policyjnych. Warto też przy tym podkreślić rolę dzielnicowych, którzy nawet po wyeliminowaniu zagrożenia, monitorują poziom bezpieczeństwa we wskazanym rejonie.
Jak pokazują statystyki, sprawy wspólnego bezpieczeństwa nie są dla lęborczan obojętne. Ludzie chcą mieć wpływ na to, co się dzieje wokół nich i chętnie wykorzystują narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja jest szczególnie przydatna w okresie epidemii, gdy ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19 zaleca się ograniczanie osobistych kontaktów. Bez potrzeby wychodzenia z domu, każdy może powiadomić Policję o nieprawidłowościach w swojej okolicy.