Trudne warunki na drogach. Policjanci apelują o ostrożność
Zimą warunki na drodze stają się zmienne i niebezpieczne. Marznące opady deszczu i śniegu powodują, że drogi pokrywają się lodem. Dzień jest krótki, widoczność ograniczona. W tym okresie trzeba zachować szczególną ostrożność.
W okresie zimowym na drogach dochodzi do większej ilości kolizji i wypadków niż zwykle. Główną przyczyną tych zdarzeń jest brak ostrożności podczas jazdy i niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Szybko zapadający zmierzch i zaparowane szyby samochodu ograniczają widoczność, a niska temperatura powietrza, powodująca zamarzanie na jezdni deszczu i śniegu, sprawia, że łatwo o utratę panowania nad pojazdem. Zimowe warunki atmosferyczne są trudne dla wszystkich użytkowników dróg, a od kierowców wymagają zmiany techniki jazdy i szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu.
To w dużej mierze od kierowców zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy. Podstawa to właściwe ogumienie i oświetlenie samochodu. Warto też sprawdzić stan akumulatora i zaopatrzyć się w zimowe akcesoria, takie jak płyn do spryskiwaczy właściwy dla niskich temperatur, skrobaczki i odmrażacze do szyb i zamków, czy miotełka do zgarniania śniegu.
Trzeba pamiętać o tym, że nawierzchnia pokryta śniegiem, pod którym często jest warstwa lodu, staje się śliska i koła tracą na niej przyczepność. W takiej sytuacji nietrudno sobie wyobrazić jakie konsekwencje może przynieść niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Stosowanie się do ograniczeń prędkości oraz zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu, w dużym stopniu zmniejsza ryzyko kolizji czy wypadku. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy być czujnym w pobliżu przejść dla pieszych. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie zdążyć wyhamować.
Na tragiczne następstwa wypadków drogowych najbardziej narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. To właśnie oni w przypadku zderzenia z pojazdem mają niewielkie szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Po zmierzchu piesi mają obowiązek korzystania z elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Z racji tego, że w okresie zimowym szybko zapada zmrok, co w połączeniu z częstymi opadami atmosferycznymi znacznie ogranicza widoczność na drodze, policjanci zalecają używanie odblasków również na terenie zabudowanym. Te elementy są szczególnie przydatne w miejscach słabo oświetlonych i tam gdzie występuje natężony ruch pojazdów.
Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów atmosferycznych i przy śliskiej nawierzchni nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.