Wiadomości

Robi się coraz chłodniej. Zwracajmy uwagę na osoby narażone na wyziębienie

Data publikacji 13.10.2021

Spadek temperatury powietrza w ciągu dnia i zimne noce, to sytuacje, które mogą zagrozić życiu i zdrowiu zwłaszcza tych osób, które nie posiadają własnych czterech kątów i jesienno – zimowy okres chcą przetrwać w prowizorycznych schronieniach lub na zewnątrz. Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby bezdomne, nietrzeźwe, wymagające opieki. Czasem wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Miejmy na uwadze, że na wychłodzenie organizmu narażone są nie tylko osoby bezdomne, nocujące w opuszczonych budynkach, na klatkach schodowych czy w altankach ogrodowych ale również nietrzeźwe, przez dłuższy czas przebywające na dworze. Jeśli więc widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Na każde takie zgłoszenie mundurowi reagują niezwłocznie.

Zimniejsza połowa roku to trudny czas również dla osób starszych, samotnych i nieporadnych życiowo, które ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność lub inną trudną sytuację życiową, mogą być narażone na skutki działania niskiej temperatury. Jeśli znamy kogoś takiego, zainteresujmy się czy nie potrzebuje pomocy. Informacje przekazane odpowiednim służbom (policja, straż miejska, ośrodki pomocy społecznej, pogotowie), przyczynią się do zapewnienia potrzebującym odpowiedniej pomocy doraźnej lub długoterminowej.

Pamiętajmy – razem możemy zapobiec tragedii. W całym kraju funkcjonuje bezpłatny numer alarmowy 112 do służb ratunkowych.

  • policjant, strażnik miejski i pracownik socjalny sprawdzają wnętrze opuszczonego budynku
Powrót na górę strony