Wiadomości

Podsumowanie wyników działań lęborskich policjantów w I półroczu 2021 roku

Data publikacji 16.07.2021

Lęborscy policjanci podsumowali wyniki swoich działań, osiągnięte w I półroczu 2021 roku. Pomimo zaangażowania dużych sił i środków w walce z COVID-19, służba wszystkich funkcjonariuszy przyniosła wymierne efekty i mundurowi utrzymali na wysokim poziomie stan bezpieczeństwa w powiecie. Od początku 2021 roku na terenie powiatu lęborskiego nie doszło do żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a wykrywalność przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, takich jak bójki i pobicia, rozboje, przestępstwa narkotykowe i drogowe plasuje się na poziomie 80-92%.

Rozprzestrzeniająca się choroba COVID-19, również na początku tego roku nałożyła na lęborskich policjantów dodatkowe obowiązki. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa policjanci, a w szczególności dzielnicowi, kontrolowali osoby objęte kwarantanną domową, sprawdzali, czy osoby stosują się do wprowadzonych ograniczeń oraz reagowali wobec tych, którzy lekceważyli obowiązujące obostrzenia. Pomimo dodatkowych działań związanych z walką z COVID-19, lęborscy funkcjonariusze osiągnęli wymierne efekty w walce z przestępczością.

W minionym półroczu w powiecie lęborskim wykrywalność przestępstw najcięższego kalibru, jakimi są zabójstwa wyniosła 100 %, przestępstw rozbójniczych – 83%, bójek i pobić oraz uszczerbku na zdrowiu 80%, a przestępstw narkotykowych 92%. W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, wzrosła wykrywalność kradzieży z włamaniem, kradzieży samochodów i uszkodzenia mienia.

W wyniku podjętych czynności ustalonych zostało łącznie 310 sprawców przestępstw, z czego 19 zatrzymanych na gorącym uczynku. Dodatkowo mundurowi ujawnili i zatrzymali 88 osób poszukiwanych.

Dbając o bezpieczeństwo na drodze, lęborscy policjanci przeprowadzili łącznie 4876 badań stanu trzeźwości kierujących i wyeliminowali z ruchu drogowego 64 kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Funkcjonariusze uniemożliwili też dalszą jazdę 79  kierującym bez uprawnień, z zakazem prowadzenia pojazdów i pomimo cofniętych uprawnień. Ujawnionych zostało 115 wykroczeń przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym i zatrzymanych 129 praw jazdy. Mundurowi odzyskali też w tym czasie 5 utraconych pojazdów, w tym toyotę o wartości ponad 120 tysięcy złotych.

W trosce o bezpieczeństwo osób dotkniętych przemocą, lęborscy policjanci jako pierwsi w województwie wykorzystali nowe uprawnienia jakie nadała im pod koniec ubiegłego roku tzw. ustawa antyprzemocowa i w analizowanym okresie wystawili sprawcom przemocy łącznie 17 zakazów zbliżania się do osób pokrzywdzonych, połączonych z 16 nakazami opuszczenia zajmowanego wspólnie mieszkania.

Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia to priorytetowe zadania dla policjantów. W styczniu tego roku lęborscy mundurowi po uzyskaniu sygnału od zaniepokojonej sąsiadki, która od kilku dni nie widziała mieszkającej obok starszej pani, weszli do jej mieszkania, zastając ją nieprzytomną. Policjanci udzielili jej pierwszej pomocy, monitorowali jej czynności życiowe do czasu przybycia pogotowia. W tym samym miesiącu zapobiegli też próbie samobójczej 17-latka, usiłującego rzucić się pod pociąg. Policjanci w porę go odnaleźli i sprowadzili z torowiska. Podobnych działań policyjnych nie zabrakło też w kolejnych miesiącach. Pościg za piratem drogowym, do którego włączył się policjant ruchu drogowego w czasie wolnym od służby, skutkujący zatrzymaniem przestępcy i zabezpieczeniem przewożonych narkotyków, uratowanie przed zamarznięciem starszego mężczyzny, który utknął w lesie i nie był w stanie samodzielnie się poruszać i wezwać pomoc, udzielenie pierwszej pomocy starszej pani, która zasłabła na ulicy, zatrzymanie kobiety podejrzanej o zabójstwo mężczyzny, skutkujące jej tymczasowym aresztowaniem, to tylko niektóre z przykładów policyjnej pracy w minionym półroczu.

W dobie pandemii niezwykle przydatnym narzędziem, pozwalającym na kontakt z policją okazała się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której mundurowi uzyskali informacje o różnego rodzaju zagrożeniach występujących w naszym powiecie. W 2021 roku mieszkańcy nanieśli na mapę 446 zgłoszeń, w przeważającej mierze dotyczących niewłaściwego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych i grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją. Po weryfikacji, policjanci potwierdzili 329 z nich. Łącznie wyeliminowanych zostało 239 zagrożeń.

Zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu, jest priorytetem dla lęborskich policjantów, a zwiększone zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa wskazuje na to, że lokalna społeczność chce mieć realny wpływ na jego poprawę, za co serdecznie dziękujemy.

 

  • logo gwiazdy policyjnej z napisem policja KPP Lębork i herbem powiatu
Powrót na górę strony